Робоча ситуація дня

8 липня 2013 20
Як відобразити в обліку операції щодо створення нового підприємства в наслідок реорганізації іншого підприємства?

Бухгалтерський та податковий облік створення нового підприємства в наслідок реорганізації іншого підприємства

Як відобразити в обліку операції щодо створення нового підприємства в наслідок реорганізації іншого підприємства?

Статтею 104 Цивільного кодексу України (ЦК), визначено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов’язків іншим юридичним особам — правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.

Припинення діяльності суб’єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації — за рішенням власника чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб — засновників суб’єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених законодавством, — за рішенням суду (ст. 59 Господарського кодексу України; ГК).

Пунктом 4 П(С)БО 19 «Об’єднання підприємств» визначено, що об’єднання підприємств та/або видів їх господарської діяльності — це поєднання окремих підприємств та/або видів їх діяльності в одне підприємство з метою одержання доходів, зниження витрат або отримання економічних вигод у інший спосіб. Поєднання може відбуватися шляхом приєднання одного підприємства до іншого, придбання всіх чистих активів, прийняття зобов’язань або придбання капіталу іншого підприємства з метою одержання контролю одним підприємством над чистими активами та діяльністю іншого підприємства Якщо об’єднання підприємств та/або видів їх господарської діяльності контролюється тією самою стороною (сторонами до і після поєднання і цей контроль не є тимчасовим ), то це не є об’єднанням підприємств та/або видів їх господарської діяльності.

Відповідно до пункту 98.1 Податкового кодексу України (ПК) реорганізацією платника податків є зміна його правового статусу При цьому згідно з нормами ПК головним питанням є не зміна організаційно-правових форм господарювання, а перехід податкових зобов’язань.

Одним із головних питань обліку податкових зобов’язань під час реорганізації є віднесення коштів до складу оподатковуваного доходу підприємства — правонаступника. Так, відповідно до підпункту 153.15.1 ПК не включається до складу доходу платника податку — правонаступника сума коштів, боргових вимог, вартість матеріальних та нематеріальних активів, отриманих від юридичної особи, що припиняється у зв’язку із проведенням реорганізації.

У разі якщо дата збільшення витрат, здійснених (нарахованих) юридичною особою, що припиняється, не настала до моменту затвердження передавального акта, такі витрати враховуються в обліку платника податків — правонаступника. Платник податку — правонаступник набуває право на збільшення витрат у загальному порядку, визначеному у розділі ІІІ ПК.

Об’єкти основних засобів та нематеріальних активів юридичної особи, що припиняється у зв’язку з проведенням реорганізації, включаються до складу відповідних груп основних засобів та нематеріальних активів платника податків — правонаступника за балансовою вартістю на дату затвердження передавального акта та підлягають амортизації в порядку, визначеному ПК.

Відповідно до пункту 196.1.7 ПК операції з реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення та перетворення) юридичних осіб не є об’єктом оподаткування ПДВ.

Розподільчий баланс складають і при реорганізації шляхом виділу (ст. 109 ЦК).

До кожного з нових підприємств переходять за розподільним актом (балансом) у відповідних частках майнові права і обов’язки реорганізованого підприємства (ч. 4 ст. 59 ГК).

Форму розподільчого балансу на сьогодні законодавчо не встановлено, тому він складається на розсуд підприємств, що реорганізуються. На практиці розподільчий баланс готують у формі звичайного балансу підприємства на дату виділення (поділу), в якому зазначають усі активи і пасиви, що передаються, з окремим доданням докладного розшифрування кожного рядка балансу в гривнях з копійками, для забезпечення достовірності даних, які будуть відображені на рахунках у бухгалтерському обліку.

Відображення в обліку операцій щодо створення нового підприємства шляхом реорганізації іншого підприємства

з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

1

Формування статутного капіталу нового підприємства

46

40

25 000

2

Відображено передачу основних засобів

15

 

10

377

 

15

10 000

3

Відображено виділення заборгованості за короткостроковим кредитом

377

601

14 000Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль