Робоча ситуація дня

15 липня 2013 18
Чи можна підтвердити витрати з орендної плати рахунком-фактурою

Чи можна підтвердити витрати з орендної плати рахунком-фактурою

Підприємство на загальній системі оподаткування щомісяця платить орендодавцю орендну плату за використання спецтехніки для перевезення цементу. Орендодавець для «закриття» оренди надає щомісячно рахунок-фактуру, вважаючи його достатнім для закриття рахунку 631 та для включення суми орендної плати до складу витрат. Чи належить рахунок-фактура до первинних документів?

Насамперед слід зазначити, що надання майна в оренду згідно з нормами Цивільного кодексу України (ЦК) не розглядається як послуга. З точки зору цивільно-правових відносин оренда передбачає складання акту приймання-передачі об’єкта оренди на початку дії договору оренди і після його закінчення. Тобто, уклавши договір оренди і акт приймання-передачі майна, поки не буде акту про повернення об’єкта оренди власнику, вважається, що орендар ним користується.

Якщо договором оренди визначено, що орендна плата помісячно вноситься в сумі «Х» грн., то для її сплати (внесення) жодних додаткових документів не потрібно. Якщо ж в договорі оренди буде передбачено, що орендна плата перераховується орендодавцю помісячно в сумі «Х» грн. на підставі рахунків, то платити її потрібно на підставі рахунків. І в нашому випадку можна не платити орендну плату без рахунку-фактури.

Але сам по собі рахунок-фактура не є первинним документом. Як зазначено в Положенні про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженому наказом Мінфіну від 24.05.1995 №88, первинні документи — це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення. А рахунок-фактура сам по собі не свідчить про проведення господарської операції, крім того, його форма жодним нормативним актом не затверджена. Тому для цілей бухгалтерського обліку для відображення в обліку оренди достатньо договору і акта приймання-передачі. Але якщо договором обумовлено необхідність надання рахунку-фактури, то його надають в обов’язковому порядку як підставу для сплати суми оренди.

В податковому обліку оренда — це послуга. Відповідно до підпункту 14.1.203 Податкового кодексу України продаж результатів робіт (послуг) включає, зокрема, надання права на користування товарами за договорами оперативного лізингу (оренди). Але незважаючи на це, для підтвердження факту надання цієї послуги також достатньо договору та акта приймання-передачі об’єкта оренди на початку дії договору оренди і після його закінчення. Передача-повернення прав користування відбувається на початку дії договору оренди і після його закінчення.

Але так уже склалося, що у податківців свої погляди на операції оренди, і вони вимагають акта про надання послуг оренди щомісячно, і всі його оформлюють (інколи забуваючи скласти акт приймання-передачі орендованого майна). Тому для безпеки слід схилити орендодавця до складання актів про надання послуг оренди. І пояснити йому, що за відсутності актів орендодавцю не вдасться приховати якось свої доходи. За наявності укладеного договору оренди, поки не буде акта про повернення майна орендарем, податковий інспектор сам визначить орендодавцю його дохід.



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль