Робоча ситуація дня

26 липня 2013 44
Чи може товариство з обмеженою відповідальністю протягом 12-ти місяців спершу збільшити, а потім зменшити статутний капітал?

Як часто можна змінювати розмір статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю

Чи може товариство з обмеженою відповідальністю протягом 12-ти місяців спершу збільшити, а потім зменшити статутний капітал?

Законодавство не передбачає обмежень щодо частоти зміни розміру статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю протягом певного визначеного терміну. Більш того, положення Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 №1576-XII (далі — Закону № 1576)  та Цивільного кодексу України (ЦК) іноді навіть вимагають зменшення розміру статутного капіталу. 

Наприклад, якщо після закінчення другого чи кожного наступного фінансового року вартість чистих активів товариства з обмеженою відповідальністю виявиться меншою від статутного капіталу, товариство зобов’язане оголосити про зменшення свого статутного капіталу та зареєструвати відповідні зміни до статуту в установленому порядку (якщо учасники не прийняли рішення про внесення додаткових вкладів). Якщо вартість чистих активів товариства стає меншою від визначеного законом мінімального розміру статутного капіталу, товариство підлягає ліквідації (ст. 144 ЦК).

Товариство має право зменшувати розмір статутного капіталу, але за умови відсутності заперечень з боку кредиторів. Кредитори повинні бути повідомлені у встановленому законом порядку та мають право вимагати дострокового припинення або виконання відповідних зобов’язань товариства та відшкодування збитків. Рішення товариства з обмеженою відповідальністю про зменшення його статутного капіталу набирає чинності не раніше, як через три місяці після державної реєстрації та опублікування його у встановленому порядку (ст. 56 Закону № 1576).

Зазначимо, що зменшення статутного капіталу товариства можливе лише до законодавчо встановленого мінімального розміру, що діяв на момент створення товариства.

При цьому строки та порядок виплати (повернення) засновникам частини їх часток має бути визначено у рішенні загальних зборів учасників ТОВ про зменшення розміру статутного капіталу відповідно до статті 59 Закону № 1576.

Якщо ТОВ не повертає засновникам частини їх внесків у строк, визначений рішенням загальних зборів учасників ТОВ про зменшення розміру статутного капіталу, то засновник має право пред’явити позов щодо виплати (повернення) належної йому частини внеску.

Податкові наслідки зменшення статутного капіталу

У зв’язку з відсутністю під час зменшення статутного капіталу продажу, а також поставки в розумінні Податкового кодексу України, можна стверджувати, що податкових наслідків ця операція за собою не тягне. Понести доведеться лише витрати, пов’язані з оплатою послуг нотаріуса за нотаріальним засвідченням статуту товариства та сплатою реєстраційного збору за реєстрацію нової редакції статуту.

Відображення в обліку зменшення статутного капіталу ТОВ з частковим поверненням внесків всім учасникам

ТОВ «Прогрес» прийняло рішення про зменшення статутного капіталу та повернення внесків всім учасникам на загальну суму 10000,00 грн.

з/п

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

дохід

витрати

1

Набрало чинності рішення про зменшення розмірустатутного капіталуТОВ «Прогрес»

40

672

10 000

 —  —

2

Повернено внески учасникам

672

301, 311

10 000

 —  —


Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль