Робоча ситуація дня

5 серпня 2013 32
Підприємство реалізувало продукцію. Договором передбачено оплату безготівковим розрахунком. Контрагент хоче розрахуватись власною виробленою продукцією. Чи вважається така операція бартерною? Як оформити зміни до уже укладеного договору? Які особливості оподаткування?

Чи можлива бартерна операція при укладанні договору купівлі-продажу

Підприємство реалізувало продукцію. Договором передбачено оплату безготівковим розрахунком. Контрагент хоче розрахуватись власною виробленою продукцією. Чи вважається така операція бартерною? Як оформити зміни до уже укладеного договору? Які особливості оподаткування?

Бартерна (товарообмінна) операція — це господарська операція, яка передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у негрошовій формі в рамках одного договору (пп. 14.1.10 Податкового кодексу України; ПК).

В контексті цивільного законодавства операції купівлі-продажу (або поставки) та бартерні операції здійснюються на підставі різних договорів. Відмінність цих договорів полягає ось у чому.

Продаж продукції здійснюється на підставі договору купівлі-продажу або договору поставки. Ці види договорів регулюються статтями 655 та 712 Цивільного кодексу України (ЦК). До них застосовуються загальні положення, встановлені до договору купівлі-продажу. За договором купівлі-продажу продавець зобов'язується передати товар у власність покупцеві, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму (ст. 712 ЦК).

За договором міни (бартеру) кожна із сторін зобов'язується передати другій стороні у власність один товар в обмін на інший товар (ст. 715 ЦК).

Тобто, у даному випадку потрібно було укласти договір міни замість договору поставки.

У той же час статтею 628 ЦК дозволяється укладання сторонами змішаних договорів, які мають елементи різних договорів.

Зобов'язання сторін може бути виконано шляхом заліку зустрічних однорідних вимог (ст. 601 ЦК). Оскільки у даному випадку має місце зустрічне невиконання грошових зобов'язань, які є однорідними, сторони можуть провести взаємний залік.

Тобто, розрахунок продукцією сторони можуть оформити договором постачання.

Оскільки договір постачання сторонами було укладено раніше, до нього укладається додаткова угода, яка передбачає виконання зобов'язань сторін договору шляхом заліку однорідних вимог.

Окремо слід наголосити про наслідки проведення бартерних операцій у податковому обліку.

Оскільки при здійсненні бартерних операцій кожна сторона договору є одночасно продавцем та покупцем, то обидві сторони включають до складу податкових доходів вартість реалізованих товарів, а до податкових витрат - собівартість реалізованих товарів (п. 137.1, п. 138.4 ПК). При цьому доходи й витрати визначаються відповідно до договірної ціни такої операції, але не нижче (вище) звичайних цін (п. 153.10 ПК).

База оподаткування ПДВ визначається виходячи з фактичної ціни операції, але не нижче звичайних цін (п. 189.1 ПК).

Якщо ж бартерні операції здійснюються платниками єдиного податку, до доходу, отриманого при застосуванні негрошової форми розрахунків, застосовується подвійний розмір визначених ставок єдиного податку (п. 293.5 ПК).Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Як заповнити Звіт неприбуткової організації за 2017 рік
Як бухгалтеру заповнити лікарняний листок
Податок на прибуток та ПДВ — 2018
Як ФОП відзвітувати про доходи 2017 року
Реклама
Уведіть код доступу
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×
Приєднуйтесь до команди професіоналів

Заповніть форму та отримайте:

 • допомогу у розв'язанні складних робочих ситуацій
 • запрошення на освітні заходи
 • сповіщення про бухгалтерські новини

 • Щиро ваш, портал «Головбух»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  ×
  Отримуйте найсвіжіші новини!
  Ранкові листи про зміни в бухобліку та оподаткуванні