Посилення податкового контролю за трансферним ціноутворенням

7 серпня 2013 19
Внесено зміни до Податкового кодексу України щодо трансфертного ціноутворення, які передбачають здійснення контролю за відповідності цін в операціях між пов’язаними особами рівню ринкових цін та при зовнішньоекономічних операціях з резидентами країн з низьким рівнем оподаткування

Внесено зміни до Податкового кодексу України щодо трансфертного ціноутворення, які передбачають здійснення контролю за відповідності цін в операціях між пов’язаними особами рівню ринкових цін та при зовнішньоекономічних операціях з резидентами країн з низьким рівнем оподаткування.

Зокрема, контроль за трансферним ціноутворенням здійснюватися під час проведення операцій, сукупний обсяг яких з кожним контрагентом становить більше 50 млн. грн. на рік:

 • між пов’язаними особами (викладено в новій редакції їх поняття та розподіл);
 • між особами, хоча б одна з яких зареєстрована у державі (території), в якій ставка податку на прибуток (корпоративний податок) на 5 і більше відсотків нижче, ніж в Україні.

Визначення ціни з метою оподаткування доходів (прибутку, виручки) платників податків, що є сторонами контрольованої операції, здійснюється одним із таких методів: порівняльна неконтрольована ціна (аналоги продажу); ціна перепродажу; «витрати плюс»; чистий прибуток; розподілення прибутку. Крім цього, у новій редакції розтлумачено, що вважається звичайною ціною залежно від здійснення тої чи іншої операції.

Для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням звітним періодом є календарний рік. Платники податків разом з річною декларацією податку на прибуток будуть подавати звіт про проведені ними протягом року контрольовані операції. Зокрема, перший звіт за 2013 рік повинен бути поданий не пізніше 01.05.2014.

Сам контроль здійснюється переважно в електронній формі, а додаткові перевірки можуть бути організовані лише у разі виявлення та підтвердження значних цінових невідповідностей.

Тривалість перевірки контрольованих операцій не повинна перевищувати шести місяців.

Щоб не допустити порушень в частині ціноутворення та ухилення від сплати податків, законодавець передбачив також підписання угоди суб’єктом підприємництва з податковими органами щодо ціни та умов торгівлі з різних операцій. Водночас для бізнесу встановлено обов’язок подавати на вимогу податкових органів та на підставі таких контрольованих угод відповідну документацію з описом угоди, контрагентів, аналізом ризиків та обгрунтуванням вибору того чи іншого рівня цін.

Доповнено також норми щодо відповідальності за порушення вимог трансфертного ціноутворення, зокрема стягуватимуться штрафи у розмірі:

 • 5% від суми усіх контрольованих угод за ненадання звіту про трансферне ціноутворення;
 • 100 мінімальних зарплат за ненадання платниками податків первинної документації та обгрунтування на запит податкових органів.

Однак визначено, що штрафні санкції за порушення норм статті 39 ПК, вчинені у період з 01.09.2013 по 01.09.2014, застосовуються у розмірі 1 гривні за кожне порушення.

Нові правила трансфертного ціноутворення наберуть чинності з 01.09.2013.Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Перевірки Фондом соцстрахування: розбір свіжої судової практики
Податок на прибуток та ПДВ — 2018
Реклама
Уведіть код доступу
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×
Приєднуйтесь до команди професіоналів

Заповніть форму та отримайте:

 • допомогу у розв'язанні складних робочих ситуацій
 • запрошення на освітні заходи
 • сповіщення про бухгалтерські новини

 • Щиро ваш, портал «Головбух»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  ×
  Отримуйте найсвіжіші новини!
  Ранкові листи про зміни в бухобліку та оподаткуванні