Робоча ситуація дня

15 серпня 2013 18
На тракторі, що належить підприємству, було виявлено крадіжку електропроводки. Винні особи встановлені. Як правильно визначити суму збитків?

Як визначити суму збитків від крадіжки, якщо встановлено винну особу

На тракторі, що належить підприємству, було виявлено крадіжку електропроводки. Винні особи встановлені. Як правильно визначити суму збитків?

При виявленні нестачі товарно-матеріальних цінностей (далі — ТМЦ) на підприємстві, відповідальність в першу чергу лягає на матеріально відповідальну особу (далі — МВО). При цьому МВО визнається винною, якщо нею було визнано свою провину або якщо її провину доведено в суді.

В момент виявлення нестачі (крадіжки) ТМЦ на підприємстві потрібно скласти інвентаризаційний опис. На підставі цього опису складається акт, в якому зазначаються фактичні дані в кількісному і вартісному вираженні. Такий акт підписується членами комісії, яка призначається керівником підприємства і МВО. При цьому, якщо МВО визнає свою провину, то в акті зазначається це (в довільній формі МВО має записати, що признає свою провину повністю чи частково), а також зазначається його згода на компенсацію збитків (наприклад, шляхом придбання аналогічних ТМЦ і передачу їх на баланс протягом певного періоду).

Якщо МВО не визнає свою провину, то дані відомості також потрібно зазначати в акті та вказати причини не згоди. В цьому випадку, якщо керівника задовольнять аргументи МВО і він з ними погодиться, то керівник може зняти звинувачення з МВО та направити матеріали до суду. Якщо ж МВО не визнає свою провину, а суд відмовляється відкривати провадження по справі (звісно ж, з вмотивованих судом причин), то провина з особи, якій пред’явлено претензію, знімається.

Таким чином, якщо провину МВО не доведено або з неї знято відповідальність, то всі збитки від нестачі ТМЦ відносяться на витрати підприємства. Якщо ж провину доведено, то потрібно розрахувати суму збитків, які потрібно відшкодувати за рахунок винної особи.

У даному випадку потрібно скористатись Порядком визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей, затвердженим постановою КМУ від 22.01.1996 № 116 (далі — Порядок № 116).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 116, розмір збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей визначається шляхом проведення незалежної оцінки відповідно до національних стандартів оцінки.

Тобто якщо на підприємстві встановлено факт нестачі ТМЦ, крім дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння та валютних цінностей, має бути проведено незалежну оцінку збитку, яку здійснюють професійний оцінювач (фізособа), який має відповідний сертифікат, чи юридична особа, у складі якої працює хоча б один оцінювач, які отримали сертифікат суб’єкта оціночної діяльності (ст. 5 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» від 12.07.2001 № 2658-III; далі — Закон № 2658).

Згідно зі статтями 10 та 11 Закону № 2658 для проведення оцінки збитку між підприємством та оцінювачем (чи юридичною особою, у складі якої працює оцінювач) укладається договір про проведення оцінки майна.

За наслідками оцінки складається Звіт про оцінку майна, який містить у тому числі оцінену суму збитку. На підставі цього звіту сума збитку відображається в обліку підприємства, а також пред’являється винній особі для відшкодування.



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль