Робоча ситуація дня: Вносимо земельну ділянку в статутний капітал

28 серпня 2013 55
Який порядок внесення в статутний капітал земельної ділянки? Як обліковується дана операція у бухгалтерському та податковому обліку?

Який порядок внесення в статутний капітал земельної ділянки? Як обліковується дана операція у бухгалтерському та податковому обліку?

Внесення засновниками земельних ділянок до статутного капіталу підприємства дозволено статтею 82 Земельного кодексу України (ЗК).

При цьому пункти 14 та 15 Перехідних положень ЗК містять певні обмеження, які стосуються заборони внесення права на земельну частку (пай) до статутних капіталів господарських товариств.

У той же час Держкомпідприємництво, проаналізувавши дані обмеження у листі від 19.05.2010 № 6309, дійшов висновку, що земельні ділянки можна вносити до статутного капіталу юридичної особи, якщо їх цільове призначення відрізняється від ведення товарного сільськогосподарського виробництва або особистого селянського господарства.

Вклад, оцінений у гривнях, представляє частку засновника у статутному капіталі товариства. Порядок оцінки вкладів визначається в установчих документах господарського товариства, якщо інше не передбачено законом (ст. 86 Господарського кодексу України).

Грошова оцінка вкладу учасника господарського товариства здійснюється за згодою учасників товариства, а у випадках, встановлених законом, вона підлягає незалежній експертній перевірці (ст. 115 Цивільного кодексу України (ЦК), ст. 13 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 № 1576-XII).

Незалежною оцінкою майна вважається оцінка, що проведена суб’єктом оціночної діяльності — суб’єктом господарювання. Суб’єкт оціночної діяльності складає Звіт про оцінку майна, який є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з його оцінки (ст. 3, 12 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» від 12.07.2001 № 2658-III).

Якщо засновники господарського товариства самі оцінюють майно або майнові права та визначають критерії оцінки своїх внесків (договірну ціну) до статутного капіталу, — це доцільно оформляти актом оцінки і приймання-передачі до статутного капіталу. При цьому перехід права власності на майно або майнові права визначається установчими документами господарського товариства або іншим документом згідно з вимогами глави 24 ЦК.

Звертаємо увагу, що при передачі земельної ділянки у якості внеску в статутний капітал виникає необхідність у нотаріальному посвідченні засновницьких документів.

Крім того, згідно зі статтею 125 ЗК, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Таким чином, власник земельної ділянки може передати її у власність господарського товариства як вклад до статутного капіталу або ж надати цю земельну ділянку у користування господарському товариству відповідно до договору оренди.

У податковому обліку суми коштів або вартість майна, що надходять платнику податку на прибуток у вигляді прямих інвестицій або реінвестицій у корпоративні права, емітовані таким платником податку, не враховуються при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток (пп. 136.1.3 Податкового кодексу України; ПК).

Під прямими інвестиціями маються на увазі господарські операції, що передбачають внесення коштів або майна в обмін на корпоративні права, емітовані юридичною особою при їх розміщенні такою особою (пп. 14.1.81 ПК).

З урахуванням зазначеного, передача засновником земельної ділянки у якості внеску до статутного капіталу підприємства у податковому обліку як платника податку на прибуток — засновника, так і платника податку на прибуток — емітента корпоративних прав не відображається.

Відображення в обліку операцій із внесення засновником до статутного капіталу підприємства земельної ділянки.

Вартість земельної ділянки згідно з експертною оцінкою становить 100000 грн. Фізична особа — власник земельної ділянки вносить її до статутного капіталу, розмір якого становить 250000 грн.

№ з/п
Зміст операції
Бухгалтерський облік
Сума, грн.
Податковий облік
Д-т
К-т
Доходи
Витрати
1
Відображено заборгованість засновників
за внесками до статутного капіталу
46
40
250000
2
Внесено земельну ділянку засновником
101
46
100000
Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Expertus: Податки»


Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль