Робоча ситуація дня: Податкові наслідки при поверненні кредиту поручителем

19 вересня 2013 37
Підприємство на загальній системі оподаткування отримало фінансовий кредит за кредитним договором. Зобов’язання щодо погашення кредиту виконує поручитель (засновник-фізособа). Які податкові наслідки даної операції?

Підприємство на загальній системі оподаткування отримало фінансовий кредит за кредитним договором. Зобов’язання щодо погашення кредиту виконує поручитель (засновник-фізособа). Які податкові наслідки даної операції?

Суть поруки полягає в тому, що поручитель (засновник) поручається перед кредитором (банком) за виконання боржником (підприємством) свого обов’язку за кредитним договором. У разі виконання зобов’язання поручителем замість боржника до поручителя переходять усі права кредитора. Такі вимоги містять статті 553–556 Цивільного кодексу України.

Порядок оподаткування операцій з борговими вимогами та зобов’язаннями встановлено пунктом 153.4 Податкового кодексу України (ПК).

Основна сума фінансового кредиту не включається до складу податкових доходів боржника при отриманні кредиту та до податкових витрат при його поверненні.

Незважаючи на те, що у даному випадку боржник повинен повернути основну суму кредиту не кредитору, а поручителю, ця сума не враховується у складі податкових витрат боржника. Адже з юридичної точки зору до поручителя у разі виконання зобов’язання за боржника переходять усі права кредитора у цьому зобов’язанні.

Суму процентів за кредит боржник має право включити до податкових витрат за умови, що кредит взято для використання у господарській діяльності боржника (п. 141.1 ПК). Слід застерегти, що під час перевірки у податківців можуть виникнути питання щодо правомірності віднесення процентів до податкових витрат. Адже кредит (у т. ч. проценти) погашає не сам боржник, а поручитель. І невідомо, чи боржник виконає свої зобов’язання перед поручителем.

Що стосується ПДВ, то даний податок не нараховується ні на основну суму фінансового кредиту, ні на суму процентів (пп. 196.1.5 ПК).

При виконанні зобов’язань боржником перед поручителем (фізособою) сума повернених коштів не оподатковується ПДФО. Оскільки поручителю за договором поруки повертаються фактично надані його власні кошти, вони не підпадають під визначення доходу та, відповідно, не є базою оподаткування ПДФО (ст. 164 ПК).

У разі якщо окремим договором між боржником і поручителем передбачено винагороду за виконання обов’язків поручителем, то сума такої винагороди оподатковується ПДФО на загальних підставах. При цьому віднесення суми виплаченої винагороди до податкових витрат боржника є ризиковою операцією.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Expertus: Податки»Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Як бухгалтеру заповнити лікарняний листок
Податок на прибуток та ПДВ — 2018
Реклама
Уведіть код доступу
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×
Приєднуйтесь до команди професіоналів

Заповніть форму та отримайте:

 • допомогу у розв'язанні складних робочих ситуацій
 • запрошення на освітні заходи
 • сповіщення про бухгалтерські новини

 • Щиро ваш, портал «Головбух»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  ×
  Отримуйте найсвіжіші новини!
  Ранкові листи про зміни в бухобліку та оподаткуванні