Робоча ситуація дня: Витрати на утримання незадіяних у будівництві необоротних активів

3 жовтня 2013 25
До складу яких операційних витрат відносяться витрати на утримання незадіяних для виконання договору підряду будівельних машин, механізмів та інших необоротних активів? Якою нормою Податкового кодексу це передбачено?

До складу яких операційних витрат відносяться витрати на утримання незадіяних для виконання договору підряду будівельних машин, механізмів та інших необоротних активів? Якою нормою Податкового кодексу це передбачено?

Склад податкових витрат та порядок їх визнання встановлено статтею 138 Податкового кодексу України (ПК).

Витрати, що враховуються при обчисленні об’єкта оподаткування податком на прибуток, складаються із витрат операційної діяльності та інших витрат (п. 138.1 ПК).

Витрати операційної діяльності включають собівартість виконаних робіт та інші витрати (пп. 138.1.1 ПК).

У свою чергу, до собівартості виконаних робіт належать такі загальновиробничі витрати як амортизація основних засобів, витрати на утримання необоротних активів. Але ці витрати повинні бути прямо пов’язаними з виконанням будівельних робіт згідно з договором підряду (п. 138.8 ПК). Витрати, не пов’язані з виконанням таких робіт, не відносяться до їх собівартості.

При цьому Податковий кодекс не містить прямих вказівок, до складу яких операційних податкових витрат віднести витрати на утримання незадіяних для виконання договору підряду основних засобів та інших необоротних активів.

У той же час не заборонено відносити до складу податкових витрати на утримання та амортизацію необоротних активів, які перебувають на балансі платника та призначені для використання у господарській діяльності такого платника.

Особливості формування собівартості будівельно-монтажних робіт за договором підряду передбачені Методичними рекомендаціями з формування собівартості будівельно-монтажних робіт, затвердженими наказом Мінрегіонбуду від 31.12.2010 № 573 (далі – Наказ № 573). Згідно з пунктом 5 розділу ІV Наказу № 573 не належать до витрат за договором підряду і не включаються до собівартості будівельно-монтажних робіт витрати на утримання незадіяних для виконання договору підряду будівельних машин, механізмів та інших необоротних активів. Такі витрати відображаються у складі витрат операційної діяльності будівельної організації у тому звітному періоді, у якому вони були здійснені.

Перелік витрат операційної діяльності, які не включаються до собівартості будівельно-монтажних робіт, визначено у додатку 3 до Наказу № 571. Даний перелік не містить витрат на утримання незадіяних для виконання договору підряду будівельних машин, механізмів та інших необоротних активів. Тому їх можна віднести до складу інших операційних витрат як інші витрати, що виникають у процесі операційної діяльності будівельної організації (п. 12 розд. 3 дод. 3 до Наказу № 571).

Оскільки формування податкових витрат наближено до бухгалтерського обліку, звернемось до П(С)БО 16 «Витрати». Відповідно до пункту 17 П(С)БО 16 витрати, пов’язані з операційною діяльністю, які не включаються до собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг), поділяються на адміністративні витрати, витрати на збут та інші операційні витрати. Серед переліку інших операційних витрат найбільш прийнятними для даного випадку є також інші витрати операційної діяльності (п. 20 П(С)БО 16).

За аналогією з бухгалтерським у податковому обліку підпунктом «в» підпункту 138.10.4 ПК передбачено інші операційні витрати. До їх складу відносять інші витрати операційної діяльності, пов’язані з господарською діяльністю підприємства. Такі витрати визнаються витратами того звітного періоду, в якому вони були здійснені (п. 138.5 ПК).

Отже, витрати на утримання незадіяних для виконання договору підряду будівельних машин, механізмів та інших необоротних активів у податковому обліку підприємства слід відносити до складу інших операційних витрат згідно з підпунктом «в» підпункту 138.10.4 ПК.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Expertus: Податки»Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Як заповнити Звіт неприбуткової організації за 2017 рік
Як бухгалтеру заповнити лікарняний листок
Податок на прибуток та ПДВ — 2018
Як ФОП відзвітувати про доходи 2017 року
Реклама
Уведіть код доступу
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×
Приєднуйтесь до команди професіоналів

Заповніть форму та отримайте:

 • допомогу у розв'язанні складних робочих ситуацій
 • запрошення на освітні заходи
 • сповіщення про бухгалтерські новини

 • Щиро ваш, портал «Головбух»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  ×
  Отримуйте найсвіжіші новини!
  Ранкові листи про зміни в бухобліку та оподаткуванні