Найважливіше, що слід знати платникам єдиного соціального внеску

18 жовтня 2013 24
Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464 введена норма обов’язкової сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування всіма суб’єктами господарювання

Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464  введена норма обов’язкової сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ) всіма суб’єктами господарювання. ЄСВ — єдиний платіж, який розподіляється між Фондами соціального та пенсійного забезпечення.

З 1 жовтня 2013 року адміністрування ЄСВ здійснює Міністерство доходів і зборів України.

ЄСВ справляється  у вигляді нарахувань на фонд заробітної плати та проведення утримань із заробітної плати працюючих громадян.

Роботодавці (юридичні особи, фізичні особи — підприємці та самозайняті особи, які використовують працю найманих працівників) — нараховують ЄСВ у відсотках до фонду заробітної плати відповідно до визначеного Фондом соціального страхування від нещасного випадку класу професійного ризику виробництва. Кількість класів професійних ризиків становить 67, сплата по першому класу проводиться за ставкою 36,76%, сплата по 67-му — в розмірі 49,7%. Якщо роботодавець працює за різними напрямами видів діяльності, то клас професійного ризику визначать згідно з основним видом економічної діяльності.

На виплати за цивільно-правовими договорами з працівниками відсоток ЄСВ становить 34,7%, для бюджетних організацій та установ — 36,3%.

Крім того, роботодавці здійснюють із заробітної плати найманих працівників утримання ЄСВ, розмір яких на сьогоднішній день становить 3,6% (1,0% направляється до фонду страхування тимчасової непрацездатності, 0,6% — фонду страхування по безробіттю, 2,0% — в Пенсійний фонд).

Вищезазначені страхувальники зобов’язані під час кожної виплати заробітної плати сплачувати нарахований на ці виплати ЄСВ у розмірі не менше 1/3 суми коштів. За підсумками звітного місяця проводиться перерахунок сплачених авансом сум, і сума недоплати ЄСВ від нарахованої зарплати за звітний місяць сплачується не пізніше 20-го числа місяця, наступного за звітним (крім гірничих підприємств, які зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця), незалежно від того, чи здійснювалась виплата зарплати та інших нарахувань. Звіт з ЄСВ до органів доходів і зборів подається такими платниками щомісячно протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного місяця.

Якщо юридична особа не провадить господарську діяльність, не має найманих працівників, відповідно не нараховує заробітну плату та ЄСВ, то звіт про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів нею не подається. Тобто звіт з прочерками подавати не потрібно. 

Фізичні особи — підприємці на загальній системі оподаткування (без найманих працівників) та самозайняті особи (фізичні особи, які здійснюють наукову, художню, викладацьку, медичну, літературну, юридичну, в т. ч. адвокатську та нотаріальну, діяльність) нараховують ЄСВ за ставкою 34,7% від доходу (прибутку), який отримано від підприємницької діяльності, але розмір ЄСВ за місяць не може бути меншим мінімального страхового внеску. Мінімальний розмір страхового внеску для підприємців з січня по листопад 2013 року становить 398,01 грн. (1147 грн. × 34,7%), а в грудні  2013 року — 422,65 грн. (1218 грн. × 34,7%). Якщо дохід нульовий, то ЄСВ за цей місяць не нараховується. Такі платники сплачують єдиний внесок протягом року до 15 березня, 15 травня, 15 серпня та 15 листопада у вигляді авансових платежів у розмірі 25% від нарахованої річної суми єдиного внеску, обчисленої від суми доходу, за якою розраховуються авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб. Доплата за результатами річного звіту з ЄСВ сплачується фізичними особами — підприємцями до 10 лютого наступного року, самозайнятими особами — до 1 травня наступного року.  У ці ж терміни подається до органів доходів і зборів річний звіт з ЄСВ.

Фізичні особи — підприємці на єдиному податку (які працюють без найманих працівників) нараховують ЄСВ в розмірі 34,7% від мінімальної заробітної плати з розрахунку на місяць (з січня по листопад 2013 року — 398,01 грн., в грудні  2013 року — 422,65 грн.) та сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за звітним кварталом. Звіт з ЄСВ до органів доходів і зборів такими платниками подається до 10 лютого наступного року. Підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль