Робоча ситуація дня: Щодо правомірності витребування документів ДСБЕЗ

24 жовтня 2013 53
Підприємство отримало запит ДСБЕЗ про надання копій документів. Як діяти в такій ситуації та на що слід в першу чергу звернути увагу при розгляді запиту?

Підприємство отримало запит ДСБЕЗ про надання копій документів. Як діяти в такій ситуації та на що слід в першу чергу звернути увагу при розгляді запиту?

До підприємства надійшов письмовий запит управління Державної служби боротьби з економічною злочинністю (ДСБЕЗ) про надання копій документів, які підтверджують певну господарську операцію з його окремим контрагентом — фізичною особою — підприємцем.

У якості підстав для надання копій не можуть бути переліченими Закон України «Про міліцію» від 20.12.1990 № 565-XII (далі — Закон № 565) та наказ МВС «Про організацію діяльності підрозділів державної служби боротьби з економічною злочинністю Міністерства внутрішніх справ України» від 03.09.2012 № 769 без будь-яких посилань на конкретні норми цих актів.

Більше того, відповідно до пункту 17 статті 11 Закону № 565 міліції (в т. ч. працівникам ДСБЕЗ) надається право одержувати безперешкодно і безплатно від підприємств на письмовий запит тільки документи, необхідні у справах про злочини, що знаходяться у провадженні міліції. Ця норма продубльована і в підпункті 4.2.5 Наказу № 769.

Отже, міліція (в т. ч. працівники ДСБЕЗ) має право витребовувати лише відомості, необхідні у справах про злочини, тобто у кримінальних справах.

Тому в запиті мають бути посилання на наявність відкритого кримінального провадження як на підставу необхідності отримання відомостей (номер та дата порушення кримінальної справи, яким органом здійснюється провадження, стосовно кого порушена кримінальна справа та який злочин був скоєний, копія постанови про порушення кримінальної справи тощо).

Крім того, міліція повинна обгрунтувати необхідність отримання від підприємства інформації. При цьому в запиті повинні бути вказані конкретні статті та пункти нормативно-правових актів, згідно з якими адресат зобов’язаний надавати інформацію. У цьому сенсі не підходять такі формулювання, як: «У зв’язку з службовою необхідністю». Не завадить також відкрити в першоджерелі кожен із вказаних у запиті документ (його окрему норму) і перевірити, чи стосується він узагалі суті запиту.

Відповідно до статті 6 та пункту 5 статті 19 Господарського кодексу України заборонено незаконне втручання в господарську діяльність суб’єктів господарювання з боку органів державної влади, їх посадових осіб при здійсненні ними державного контролю та нагляду.

Згідно з частиною першою статті 5 Закону № 565 міліція виконує свої завдання неупереджено, у точній відповідності з законом. Ніякі виняткові обставини або вказівки службових осіб не можуть бути підставою для будь-яких незаконних дій або бездіяльності міліції.

З огляду на викладене, вимоги, що містяться у запиті, підлягають обов’язковому виконанню тільки якщо вони відповідають чинному законодавству України.

Згідно з Інструкцією з оформлення документів у системі МВС, затвердженої наказом МВС від 27.07.2012 № 650 (далі — Інструкція № 650), він повинен бути оформлений на офіційному бланку підрозділу міліції із обов’язковим зазначенням у кутовому штампі вихідного номеру та дати написання. При цьому найменування посади, прізвища та ініціалів уповноваженої особи, яка підписала запит, повинні містити повну інформацію.

Такі випадки у міліції не рідкість, і часто запити про надання інформації замість керівників управлінь або райвідділів міліції підписують слідчі або оперативні співробітники. Незазначення фактичної посади особи, її прізвища та ініціалів є грубим порушенням. Але зверніть увагу на те, що підпункт 2.23.1 Інструкції № 650 дозволяє назву органу (структурного підрозділу) в назві посади керівника не зазначати, якщо документ надруковано на бланку.

І наостанок, зробивши правовий аналіз кожної вказаної в запиті норми, слід указати на помилковість або некоректність її наведення у конкретному випадку витребування документів. Відповідь написати і надіслати з урахуванням всіх перелічених вище пунктів. У заключній частині не зайвим буде вказати про свою готовність до співпраці, якщо запит буде приведений у відповідність до вимог чинного законодавства України.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Expertus: Податки»Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль