text
Головбух

Як фізичній особі припинити підприємницьку діяльність за власним рішенням

 • 6 листопада 2013
 • 34

Процедуру припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця можна умовно розділити на 3 етапи

Процедуру припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця (далі — ФОП) можна умовно розділити на 3 етапи:

 • прийняття рішення про припинення підприємницької діяльності та внесення державним реєстратором до державного реєстру запису про рішення фізичної особи щодо припинення підприємницької діяльності;
 • проведення перевірки органом Міндоходів, отримання довідки про відсутність заборгованості з податків та єдиного внеску;
 • внесення державним реєстратором до Єдиного державного реєстру запису про припинення підприємницької діяльності фізичної особи.

Перший етап

У разі прийняття ФОП рішення про припинення підприємницької діяльності такий ФОП повинен розпочати процедуру припинення діяльності з подання державному реєстратору за місцем своєї реєстрації таких документів:

 • заяви про припинення підприємницької діяльності, заповненої українською мовою, за формою, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 17.04.2013 № 730/5;
 • нотаріально засвідченої довіреності, у випадку якщо документи подаються представником ФОП.

Зазначені документи можна надіслати держреєстратору рекомендованим листом з описом вкладення.

У разі особистого подання документів ФОП при собі необхідно мати паспорт, а представнику ФОП — нотаріально завірену довіреність з правом підпису документів та вчинення дій з припинення підприємницької діяльності ФОП.

Державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати надходження зазначених документів зобов’язаний внести до Єдиного державного реєстру запис про рішення щодо припинення ФОП підприємницької діяльності із зазначенням відомостей про порядок та строк заявлення кредиторами своїх вимог і в той самий день передати органам статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України повідомлення про внесення такого запису.

Повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру про рішення ФОП щодо припинення підприємницької діяльності публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації. Мета публікації — виявлення кредиторів фізичної особи — підприємця для пред’явлення до останнього грошових вимог у двомісячний термін від дня публікації. Максимальний термін виявлення кредиторів при ліквідації СПД не може перевищувати 3 місяці.

Другий етап

Для отримання довідки про відсутність заборгованості з податків і єдиного внеску ФОП потрібно подати до органу Міндоходів за місцем своєї реєстрації такі документи:

 • заяву про припинення платника податків (ф. № 8-ОПП) за власним бажанням ФОП;
 • оригінали та завірені податковою інспекцією копії всіх раніше отриманих в податковій документів (патенти, свідоцтва, довідки ф. № 4-ОПП, інші документи), які підлягають обов’язковому поверненню до органу Міндоходів.

Після одержання зазначених документів орган Міндоходів призначає позапланову перевірку, яка має бути проведена в межах одного місяця.

По завершенні перевірки у разі відсутності у ФОП заборгованості з податків і зборів, єдиного внеску орган Міндоходів видає підприємцю довідку про відсутність заборгованості з податків і зборів (ф. № 22-ОПП), довідку про відсутність заборгованості з єдиного внеску (ф. 3-ЄСВ), які дійсні протягом двох місяців з дати їх реєстрації.

Третій етап

ФОП, не раніше ніж через два місяці з моменту публікації оголошення про припинення діяльності, у разі відсутності заборгованості перед кредиторами (бюджетом, постачальниками тощо) подає держреєстратору такі документи:

 • реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця (ф. № 12);
 • довідки органу Міндоходів про відсутність заборгованості з податків і зборів (ф. № 22-ОПП) та з єдиного внеску (ф. 3-ЄСВ).

Не пізніше наступного дня після прийняття зазначених документів державний реєстратор зобов’язаний видати (надіслати рекомендованим листом) ФОП або його представнику повідомлення про проведення реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП. З моменту оформлення такого повідомлення реєстрація ФОП вважається скасованим.

Органи статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України, на підставі отриманих від Держреєстратора повідомлення та відомості з реєстраційної картки про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП самостійно знімають з обліку такого підприємця.

Порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності затверджений Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» від 15.05.2003 № 755-ІV та викладений у «Порядку обліку платників податків і зборів», затвердженому наказом Мінфіну  від 09.12.2011 № 1588.

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах