text
Головбух

Хто відшкодовуватиме моральну шкоду сім’ї працівника, загиблого внаслідок нещасного випадку на виробництві

  • 25 листопада 2013
  • 25

Верховний Суд України надав правовий висновок у спорі про відшкодування моральної шкоди членам сім’ї працівника, який загинув унаслідок нещасного випадку на виробництві

Верховний Суд України надав правовий висновок у спорі про відшкодування моральної шкоди членам сім’ї працівника, який загинув унаслідок нещасного випадку на виробництві.

Відшкодування моральної шкоди членам сім’ї працівника, який загинув унаслідок нещасного випадку на виробництві, здійснюється відповідно до положень статті 1167 та частини 2 статті 1168 Цивільного кодексу України, а не за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105).

Зокрема, згідно із зазначеними вище нормами цивільного законодавства моральна шкода, завдана фізичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини. При цьому моральна шкода, завдана смертю фізичної особи, відшкодовується її чоловікові (дружині), батькам (усиновлювачам), дітям (усиновленим), а також особам, які проживали з нею однією сім’єю.

У свою чергу Закон № 1105 передбачає можливість відшкодування потерпілому Фондом від нещасних випадків моральної (немайнової) шкоди, заподіяної умовами виробництва, яка не спричинила втрати потерпілим професійної працездатності, а також у разі тимчасової, стійкої часткової чи повної втрати потерпілим професійної працездатності. Виплата ж Фондом грошових сум на відшкодування моральної шкоди, завданої смертю застрахованої особи унаслідок нещасного випадку на виробництві, членам її сім’ї Законом № 1105 не передбачена.   

Тому якщо нещасний випадок стався з вини роботодавця, зокрема, у зв’язку з порушенням посадовими особами підприємства вимог законодавства з охорони праці (вимог посадових інструкцій, системи управління охороною) та незабезпеченням безпечних умов праці, відшкодовувати моральну шкоду, завдану загибеллю працівника внаслідок нещасного випадку на виробництві, членам його сім’ї буде саме роботодавець.

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах