Робоча ситуація дня: Договір оренди земельної ділянки визнано недійсним: чи можна списати борг з орендної плати

28 листопада 2013 40
Чи є підстави для визнання безнадійним та списання податкового боргу в разі визнання договору оренди земельної ділянки недійсним?

Чи є підстави для визнання безнадійним та списання податкового боргу в разі визнання договору оренди земельної ділянки недійсним?

Відповідно до підпункту 14.1.136 Податкового кодексу України (ПК) орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності — обов’язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі — орендна плата).

Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 Земельного кодексу України).

Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня. Не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік у порядку, передбаченому статтею 46 ПК, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов’язку подання щомісячних декларацій (п. 286.2 ПК).

Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію. Це звільняє його від обов’язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року. Ця декларація подається протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (п. 286.3 ПК).

У разі визнання в судовому порядку договору оренди землі недійсним, отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається (ст. 21 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161).

За фактичне користування земельною ділянкою, незважаючи на визнання судом договору оренди недійсним, податкове зобов’язання або податковий борг (у разі несплати податкового зобов’язання у встановлені строки) не зменшуються.

Згідно зі статтею 101 ПК списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.

Під терміном «безнадійний» розуміється борг, що відповідає переліку ознак, наведеному в пункті 101.2 ПК. Борг, який виник в даній ситуації, не відповідає ознакам безнадійного податкового боргу.

Отже, такий борг не вважається безнадійним, але може бути зменшений на суму орендної плати за період, який розпочинається з дати набрання законної сили судового рішення. Для цього платник податку з урахуванням строку давності повинен подати уточнюючий розрахунок до поданої податкової декларації з виправленими показниками.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Expertus: Податки»Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×
Ці пінгвіни знають всі новини )


Адже вони вже підписалися на безплатну розсилку.
Зареєструйтеся зараз і отримуйте щодня Ранкові новини Головбуха на Ваш e-mail!

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×
Отримуйте найсвіжіші новини!
Ранкові листи про зміни в бухобліку та оподаткуванні