text
Головбух

Робоча ситуація дня: Як впливає на оподаткування припинення дії пільги

  • 13 грудня 2013
  • 16

Попередня оплата за брухт чорних металів проводилась у 2013 році, а постачання відбудеться у наступному році. Які податкові наслідки очікують продавця та покупця у зв’язку з припиненням звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання брухту чорних металів після 01.01.2014?

Попередня оплата за брухт чорних металів проводилась у 2013 році, а постачання відбудеться у наступному році. Які податкові наслідки очікують продавця та покупця у зв’язку з припиненням звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання брухту чорних металів після 01.01.2014?

Нагадаємо, що звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання брухту чорних металів, перелік яких затверджено Кабміном, діє до 01.01.2014 (п. 23 підрозділу 2 Перехідних положень Податкового кодексу України; ПК).

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

У зв’язку з цим постачальник мав право виписувати податкові накладні за першою подією (у даному випадку — на суму попередньої оплати від покупця) без ПДВ. На підставі цих податкових накладних податковий кредит у покупця та податкові зобов’язання у продавця на суму попередньої оплати протягом 2013 року не формувались.

Коригування ПДВ

Починаючи з 01.01.2014 такі операції оподатковуватимуться ПДВ на загальних підставах.

Податковий кредит та податкові зобов’язання з ПДВ у разі постачання металобрухту (друга подія) у «післязвільнений» від оподаткування ПДВ період згідно з вимогами статті 192 ПК не підлягають коригуванню. Адже дана норма передбачає коригування ПДВ лише у випадках зміни ціни або повернення товарів чи передоплати.

Пунктом 198.5 ПК передбачено можливість врахування у складі податкового кредиту сум ПДВ, сплачених (нарахованих) у вартості придбаних товарів, але не включених до податкового кредиту.

Такі суми можна включати до податкового кредиту на дату використання товарів в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника ПДВ.

Але в ситуації, що розглядається, суми ПДВ не були сплачені (нараховані) взагалі, оскільки операції з постачання металобрухту на дату виписки податкових накладних були звільнені від оподаткування ПДВ. Тому підстав для формування податкового кредиту згідно з вимогами пункту 198.5 ПК теж немає.

Як бачимо, Податковий кодекс не містить вимог щодо коригування ПДВ у зв’язку з відміною пільгового оподаткування ПДВ.

Отже, оскільки для нарахування ПДВ діє правило першої події, то на дату постачання (друга подія) податкові зобов’язання постачальника та податковий кредит покупця залишаються без змін.

Оподаткування податком на прибуток

Для оподаткування податком на прибуток діє правило нарахування.

Суми попередньої оплати не враховуються у складі податкових доходів та витрат (пп. 139.1.3 ПК). Тому оподаткування податком на прибуток проводитиметься на дату постачання металобрухту. Тобто в період припинення дії пільги з ПДВ.

За загальним правилом у постачальника дохід від реалізації металобрухту визнається за датою переходу покупцеві права власності на цей металобрухт (п. 137.1 ПК). Одночасно з визнанням доходу він має право віднести до податкових суму витрат, що формує собівартість реалізованого металобрухту (п. 138.4 ПК).

Враховуючи зазначене, припинення дії пільги з ПДВ не впливає на базу оподаткування податком на прибуток.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Expertus: Податки»

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл