Робоча ситуація дня: Як впливає на оподаткування припинення дії пільги

13 грудня 2013 16
Попередня оплата за брухт чорних металів проводилась у 2013 році, а постачання відбудеться у наступному році. Які податкові наслідки очікують продавця та покупця у зв’язку з припиненням звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання брухту чорних металів після 01.01.2014?

Попередня оплата за брухт чорних металів проводилась у 2013 році, а постачання відбудеться у наступному році. Які податкові наслідки очікують продавця та покупця у зв’язку з припиненням звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання брухту чорних металів після 01.01.2014?

Нагадаємо, що звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання брухту чорних металів, перелік яких затверджено Кабміном, діє до 01.01.2014 (п. 23 підрозділу 2 Перехідних положень Податкового кодексу України; ПК).

У зв’язку з цим постачальник мав право виписувати податкові накладні за першою подією (у даному випадку — на суму попередньої оплати від покупця) без ПДВ. На підставі цих податкових накладних податковий кредит у покупця та податкові зобов’язання у продавця на суму попередньої оплати протягом 2013 року не формувались.

Коригування ПДВ

Починаючи з 01.01.2014 такі операції оподатковуватимуться ПДВ на загальних підставах.

Податковий кредит та податкові зобов’язання з ПДВ у разі постачання металобрухту (друга подія) у «післязвільнений» від оподаткування ПДВ період згідно з вимогами статті 192 ПК не підлягають коригуванню. Адже дана норма передбачає коригування ПДВ лише у випадках зміни ціни або повернення товарів чи передоплати.

Пунктом 198.5 ПК передбачено можливість врахування у складі податкового кредиту сум ПДВ, сплачених (нарахованих) у вартості придбаних товарів, але не включених до податкового кредиту.

Такі суми можна включати до податкового кредиту на дату використання товарів в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника ПДВ.

Але в ситуації, що розглядається, суми ПДВ не були сплачені (нараховані) взагалі, оскільки операції з постачання металобрухту на дату виписки податкових накладних були звільнені від оподаткування ПДВ. Тому підстав для формування податкового кредиту згідно з вимогами пункту 198.5 ПК теж немає.

Як бачимо, Податковий кодекс не містить вимог щодо коригування ПДВ у зв’язку з відміною пільгового оподаткування ПДВ.

Отже, оскільки для нарахування ПДВ діє правило першої події, то на дату постачання (друга подія) податкові зобов’язання постачальника та податковий кредит покупця залишаються без змін.

Оподаткування податком на прибуток

Для оподаткування податком на прибуток діє правило нарахування.

Суми попередньої оплати не враховуються у складі податкових доходів та витрат (пп. 139.1.3 ПК). Тому оподаткування податком на прибуток проводитиметься на дату постачання металобрухту. Тобто в період припинення дії пільги з ПДВ.

За загальним правилом у постачальника дохід від реалізації металобрухту визнається за датою переходу покупцеві права власності на цей металобрухт (п. 137.1 ПК). Одночасно з визнанням доходу він має право віднести до податкових суму витрат, що формує собівартість реалізованого металобрухту (п. 138.4 ПК).

Враховуючи зазначене, припинення дії пільги з ПДВ не впливає на базу оподаткування податком на прибуток.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Expertus: Податки»Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Як заповнити Звіт неприбуткової організації за 2017 рік
Як бухгалтеру заповнити лікарняний листок
Податок на прибуток та ПДВ — 2018
Як ФОП відзвітувати про доходи 2017 року
Реклама
Уведіть код доступу
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×
Приєднуйтесь до команди професіоналів

Заповніть форму та отримайте:

 • допомогу у розв'язанні складних робочих ситуацій
 • запрошення на освітні заходи
 • сповіщення про бухгалтерські новини

 • Щиро ваш, портал «Головбух»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  ×
  Отримуйте найсвіжіші новини!
  Ранкові листи про зміни в бухобліку та оподаткуванні