text
Головбух

Як правильно сплатити податки з безповоротної фінансової допомоги

  • 17 грудня 2013
  • 35

Безповоротна фінансова допомога — це сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів без вимоги про її повернення

Згідно з Податковим кодексом безповоротна фінансова допомога — це сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів без вимоги про її повернення. До безповоротної фінансової допомоги також належить безоплатна передача товарів, робіт/послуг.

Розглянемо порядок оподаткування безповоротної фінансової допомоги.

Податок на прибуток

Для цілей оподаткування податком на прибуток відповідно до пункту 137.10 Податкового кодексу України (ПК) суми безповоротної фінансової допомоги та безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) вважаються доходами в отримувача такої допомоги на дату їх фактичного отримання або на дату надходження коштів на банківський рахунок чи в касу платника податку. Такі доходи відображаються у складі інших доходів, крім випадків, коли операції з надання/отримання безповоротної фінансової допомоги проводяться між платником податку та його відокремленими підрозділами, які не мають статусу юридичної особи.

У випадку отримання безповоротної фінансової допомоги в іноземній валюті доходи перераховуються в національну валюту за офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти, що діяв на дату надходження коштів на банківський рахунок платника податку.

У постачальника безоплатно переданих товарів, робіт/послуг — платника податку на прибуток, незалежно від статусу отримувача, дохід від такої безоплатної передачі буде включатися до бази оподаткування податком на прибуток за звичайними цінами. При цьому він має право включити до витрат собівартість таких товарів, робіт/послуг , згідно з Узагальнюючою податковою консультацією, затвердженою наказом ДПС України від 05.07.2012 № 581).

Податок на додану вартість

Для цілей оподаткування податком на додану вартість операції з отримання безповоротної фінансової допомоги не підпадають під визначення операцій з постачання товарів/послуг, і відповідно до статті 185 ПК податок на такі операції не нараховується.

Що стосується безкоштовної передачі товарів, робіт/послуг, то для цілей оподаткування податком на додану вартість постачання без будь-якої компенсації має ті ж наслідки, що і звичайна поставка (пп. 14.1.185 ПК). Тобто у платника податку, який безкоштовно передає товари, роботи/послуги виникають податкові зобов’язання з ПДВ без права на податковий кредит, так як це будуть операції, не пов’язані з господарською діяльністю платника податку.

Єдиний податок

Відповідно до статті 292 ПК суми отриманої безповоротної фінансової допомоги та безоплатно отриманих товарів, робіт/послуг включаються до складу доходів з метою оподаткування єдиним податком.

Податок на доходи фізичних осіб

Сума отриманої фізичною особою безповоротної фінансової допомоги та безкоштовно отриманих товарів, робіт/послуг включається до складу загального місячного оподатковуваного доходу такого платника податку (пп. 164.2.17 ПК).

При цьому, податковий агент (юридична особа або ФОП), який надає таку допомогу, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за рахунок фізичної особи за ставкою 15% або 17%.

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах