text
Головбух

Робоча ситуація дня: Оподатковуємо ПДФО виплату дивідендів засновникам — фізичним особам

  • 27 грудня 2013
  • 20

Що означає «емітент корпоративних прав» при визначенні поняття «дивіденди»? Як оподатковується ПДФО виплата дивідендів підприємством (ТОВ) засновникам — фізичним особам?

Що означає «емітент корпоративних прав» при визначенні поняття «дивіденди»? Як оподатковується ПДФО виплата дивідендів підприємством (ТОВ) засновникам — фізичним особам?

Визначення поняття «дивіденди» містить підпункт 14.1.49 Податкового кодексу України (ПК). Це платіж, що здійснюється юридичною особою — емітентом корпоративних прав на користь власника таких корпоративних прав.

У свою чергу корпоративні права — це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають певні правомочності, зокрема, на отримання частини прибутку (дивідендів) цієї організації (пп. 14.1.90 ПК).

Поняття «емітент» використовується на ринку цінних паперів. Емітентом цінних паперів може бути юридична особа, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов’язання за ними перед їх власниками (ст. 2 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 № 3480-IV).

У загальному випадку дивіденди, нараховані (виплачені) фізичній особі, включаються до складу її загального місячного оподатковуваного доходу та підлягають оподаткуванню ПДФО (пп. 164.2.8 ПК). Податковим кодексом передбачено три варіанти оподаткування ПДФО дивідендів.

За ставкою 5% оподатковуються дивіденди, нараховані фізичній особі емітентом корпоративних прав — резидентом, який є юридичною особою (пп. 170.5.3 ПК).

За ставками 15% та 17% оподатковуються дивіденди, нараховані на користь фізичних осіб за акціями або іншими корпоративними правами, що мають:

  • статус привілейованих;
  • інший статус, який передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів чи суми, що є більшою за суму виплат, розраховану на будь-яку іншу акцію (корпоративне право).

Згідно з підпунктом 153.3.7 ПК з метою оподаткування такі дивіденди прирівнюються до виплати заробітної плати. Тому до них застосовуються ставки 15% та 17%.

Дивіденди взагалі не підлягають оподаткуванню ПДФО у випадках, передбачених підпунктом 165.1.18 ПК. До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи у вигляді дивідендів, які одночасно відповідають наведеним нижче умовам:

  • дивіденди нараховуються на користь платника податку у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юридичною особою — резидентом, що нараховує такі дивіденди;
  • таке нарахування жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента;
  • у результаті нарахування дивідендів збільшується статутний фонд емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів.

Враховуючи зазначені вище вимоги норм Податкового кодексу, можна зробити такий висновок.

У ситуації, що розглядається, емітентом корпоративних прав є підприємство (ТОВ), яке на користь власників таких корпоративних прав (фізосіб) виплачує дивіденди. Такі дивіденди оподатковуються ПДФО за ставкою 5% за умови, що вони виплачуються не у фіксованому розмірі або їх розмір не перевищує суму виплат, розрахованих на корпоративні права засновників.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Expertus: Податки»

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах