text
Головбух

Звільнення особи від кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків не виключає звільнення підприємства від фінансової

  • 14 січня 2014
  • 20

Контролюючий орган вправі донарахувати підприємству податкові зобов’язання та штрафні санкції з відповідного податку, несплата податкових зобов’язань за яким встановлена судовим рішенням

Контролюючий орган вправі донарахувати підприємству податкові зобов’язання та штрафні санкції з відповідного податку, несплата податкових зобов’язань за яким встановлена судовим рішенням, тобто застосувати фінансову відповідальність до підприємства. Зокрема, якщо судом за результатами розгляду кримінального провадження про кримінальне правопорушення, предметом якого є податки, збори, винесено обвинувальний вирок, що набрав законної сили, або винесено рішення про закриття кримінального провадження за нереабілітуючими підставами.

При цьому не вважається реабілітуючою така підстава, як закриття на підставі судового рішення, що набрало законної сили, провадження по кримінальній справі відносно посадової особи підприємства, обвинуваченої у скоєнні злочину, передбаченого частиною 1 статті 212 Кримінального кодексу України (КК; ухилення від сплати податків).

Як встановлено судами, стосовно головного бухгалтера підприємства було порушено кримінальну справу за те, що вона умисно, з метою ухилення від сплати податків до бюджету в 2010-2011 роках, шляхом заниження об’єктів оподаткування та не відображення в регістрах бухгалтерського обліку операції поповнення власних обігових коштів підприємства, у порушення  вимог Податкового кодексу України не нарахувала та не перерахувала до бюджету певної суми податку на прибуток, що призвело до фактичного ненадходження коштів у значних розмірах до бюджету.

Однак рішенням суду, що набрало законної сили, відповідне провадження по кримінальній справі відносно цієї посадової особи було закрито. І головного бухгалтера підприємства було звільнено від кримінальної відповідальності, у зв’язку з відшкодуванням збитків, до притягнення до кримінальної відповідальності.

Тому підприємство-позивач вважало, що у податкового органу не було правових підстав для прийняття податкового повідомлення-рішення, оскільки кримінальну справу закрито, а особу в судовому порядку звільнено від кримінальної відповідальності, а не визнано винною в умисному ухиленні від сплати податків. Крім цього, податок на прибуток, заниження якого було виявлено в рамках перевірки підприємства, у повному обсязі перераховано до бюджету, до моменту прийняття повідомлення-рішення, що оскаржується, таким чином, повторне стягнення раніше сплаченої суми є неправомірним.    

Усупереч цієї думки адміністративний суд зазначив, що сплата головним бухгалтером податкового зобов’язання до моменту притягнення його до кримінальної відповідальності дає можливість уникнути негативних наслідків у формі застосування покарання у вигляді штрафу чи позбавлення волі, рівно як і факту судимості. Звільнення від кримінальної відповідальності відбувається у формі постанови суду про закриття провадження по справі. Формально слід розуміти, що звільнити від відповідальності можна лише винну особу, яка вчинила кримінальний злочин  — ухилення від сплати податків. Посадова особа підприємства не заперечувала свою вину, проте була звільнена від відповідальності у зв’язку з відшкодуванням державі шкоди у формі сплати податкового зобов’язання.  А отже, доводи позивача про те, що наведена вище постанова суду є реабілітуючою підставою та для визначення вини потрібен лише вирок суду є помилковими.

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×
Тримайте руку на пульсі бухгалтерських новин

Зареєструйтеся та отримайте:

  • найсвіжіші бухгалтерські новини
  • спеціалізовані статті від провідних експертів
  • запрошення на освітні заходи

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×