text
Головбух

Робоча ситуація дня: Податкова міліція — новостворений платник: тет-а-тет

  • 22 січня 2014
  • 37

У новоствореного підприємства обсяг реалізації за місяць перевищив 1 млн. грн. Директора було запрошено по телефону до податкової міліції для «розмови» та надання пояснень щодо господарської діяльності. Запитання були поставлені в письмовому вигляді на бланку. Чи правомірні дії посадових осіб податкової міліції та як діяти в цій ситуації директору? Чи мав право директор відмовитись відповідати на запитання письмово?

У новоствореного підприємства обсяг реалізації за місяць перевищив 1 млн. грн. Директора було запрошено по телефону до податкової міліції для «розмови» та надання пояснень щодо господарської діяльності. Запитання були поставлені в письмовому вигляді на бланку. Чи правомірні дії посадових осіб податкової міліції та як діяти в цій ситуації директору? Чи мав право директор відмовитись відповідати на запитання письмово?

Так, правомірні.

Перевірки платників податків проводяться у відповідності з планом-графіком. Періодичність проведення документальної планової перевірки залежить від ступеня ризику платника. Перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлено наказом ДПА України «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо складання плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб’єктів господарювання» від 01.04.2011 № 190.

Підрозділи податкової міліції діють у складі відповідних податкових органів. Їх основним завданням є боротьба з податковими правопорушеннями. Серед основних функцій податкової міліції є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, виконання оперативно-розшукових робіт (п. 41.1, 348.1 Податкового кодексу України; ПК).

Для виконання покладених на них обов’язків посадові особи податкової міліції мають право отримувати від платників податків довідки, копії документів про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки та іншу інформацію, пов’язану з обчисленням та сплатою податків (пп. 20.1.2, п. 351.1 ПК).

Посадові особи податкової міліції можуть отримувати від платників податків інформацію, пов’язану з веденням їх фінансово-господарської діяльності, щодо їх контрагентів, але в межах повноважень, визначених Податковим кодексом, Законом України «Про оперативно-розшукову діяльність» від 18.02.1992 № 2135-XII, Законом «Про міліцію» від 20.12.1990 № 565-XII (далі — Закон про міліцію).

При цьому письмової форми виклику платника податків до податкової міліції для надання пояснень щодо ведення господарської діяльності діючим законодавством прямо не передбачено. Так, згідно з пунктом 3 статті 11 Закону про міліцію працівникам міліції надано право викликати громадян і службових осіб у зв’язку з матеріалами, що знаходяться в їх провадженні.

Тобто в даному випадку явних порушень з боку працівників податкової міліції не спостерігається. Діюче законодавство не забороняє їм викликати в телефонному режимі посадових осіб підприємств для отримання більш детальної інформації щодо ведення господарської діяльності, у т. ч. у письмовому вигляді.

Однак, директор підприємства має право відмовитись від надання письмових пояснень. Це право закріплено Конституцією України. Згідно зі статтею 63 Конституції України особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення. Але в документі, наданому директору для підпису, слід послатись на дану норму і поставити підпис. Це унеможливить підробку його підпису.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Expertus: Податки»

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!