text
Головбух

Робоча ситуація дня: Підприємець втратив Книгу обліку доходів і витрат: наслідки

  • 23 січня 2014
  • 20

Які наслідки втрати Книги обліку доходів та витрат підприємцем, що знаходиться на загальній системі оподаткування?

Які наслідки втрати Книги обліку доходів та витрат підприємцем, що знаходиться на загальній системі оподаткування?

Щодо фінансової відповідальності

Форма та Порядок ведення книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи — підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, затверджено наказом МДЗ від 16.09.2013 № 481.

Обов’язок її ведення встановлено пунктом 177.10 Податкового кодексу України (ПК).

У разі незабезпечення платником податків зберігання Книги обліку доходів та витрат передбачено штраф у розмірі 510 грн. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 грн. (ст. 121 ПК).

Щодо адміністративної відповідальності

Крім фінансових санкцій існує адмінвідповідальність, передбачена статтею 164-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Зокрема, ведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат тягне за собою попередження або накладення штрафу в розмірі від 3 до 8 нмдг (від 51 до 136 грн.). Такі самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 5 до 8 нмдг (від 85 до 136 грн.).

Також зазначимо, у разі втрати Книги обліку доходів та витрат платник податків має повідомити контролюючий орган за місцем обліку в п’ятиденний строк. Заява про втрату складається в довільній формі. Відновити втрачений документ потрібно протягом 90 днів (п. 44.5 ПК).

Тобто застосування перелічених вище штрафів можливе лише після спливу 90 днів у разі невідновлення Книги обліку доходів та витрат.

Для її відновлення варто звернутись до органу Міндоходів для реєстрації нової Книги. Далі варто відновити всі записи, які були зроблені у втраченій Книзі.

Зверніть увагу! У разі невідновлення записів про доходи у готівковій формі податківці можуть це розцінити як неоприбуткування готівки. За це передбачений штраф у п’ятикратному розмірі неоприбуткованої суми (п. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 № 436/95).

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Expertus: Податки»

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах