Робоча ситуація дня: Правомірність перевірки підрозділом податкової міліції податкової адреси підприємства

29 січня 2014 48
Новозареєстровану неприбуткову організацію — обслуговуючий кооператив (типу ОСББ) перевіряє податкова міліція. Кооператив знаходиться в квартирі, що належить одному із засновників кооперативу. Перевіряють наявність договору оренди місця державної реєстрації юридичної особи та вивіски підприємства за вказаною адресою. Чи має право податкова міліція просити надати договір оренди приміщення та зробити фотографію вивіски?

Новозареєстровану неприбуткову організацію — обслуговуючий кооператив (типу ОСББ) перевіряє податкова міліція. Кооператив знаходиться в квартирі, що належить одному із засновників кооперативу. Перевіряють наявність договору оренди місця державної реєстрації юридичної особи та вивіски підприємства за вказаною адресою. Чи має право податкова міліція просити надати договір оренди приміщення та зробити фотографію вивіски?

Податкова міліція може попросити надати копію договору оренди місцезнаходження юридичної особи.

Пунктом 61.3 Податкового кодексу України (ПК) встановлено, що органи податкової міліції не можуть брати безпосередньої участі в проведенні перевірок, що здійснюються податковими органами, та проводити перевірки суб’єктів підприємницької діяльності з питань оподаткування.

Відповідно до пункту 78.3 ПК перевірки платників податків податковою міліцією проводяться у межах повноважень, визначених законом, та в порядку, передбаченому Законом України «Про оперативно-розшукову діяльність» від 18.02.1992 № 2135-XII, Кримінально-процесуальним кодексом України та іншими законами України.

Якщо підприємству було направлено поштою з податкового органу довідки, свідоцтва, листи, інші документи, але підприємство їх не отримало, податковий орган оформляє довідку про неможливість вручення документа із зазначенням причин.

У тому разі, якщо за результатами перевірки буде підтверджено відсутність такої юридичної особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження не відповідає зареєстрованому, — керівник податкового органу приймає рішення про направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за податковою адресою.

Податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців (п. 45.2 ПК). Місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку (ст. 93 Цивільного кодексу України). Підтвердженням того, що фактичне місцезнаходження підприємства відповідає зареєстрованому (тобто — податковій адресі) є договір оренди приміщення. Тому посадові особи підрозділу податкової міліції мають право попросити його надати.

Що стосується наявності вивіски, то вимагати її фото підрозділ податкової служби не має права. Про необхідність вивіски підприємства вказує частина 3 статті 17 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 № 1023-XII (далі — Закон № 1023). Якщо підприємство не має вивіски, то воно не надає споживачеві достовірну й доступну інформацію про найменування, належність та режим своєї роботи.

Стаття 23 Закону № 1023 передбачає відповідальність за порушення законодавства про захист прав споживачів. Проте за порушення частини 3 статті 17 Закону № 1023 прямо відповідальність не передбачена. Однак, якщо буде припис посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів (зверніть увагу — не податкових органів) про встановлення вивіски, а підприємство його не виконає, за це передбачено штраф у розмірі 20 нмдг (340 грн.) (п. 9 ст. 23 Закону № 1023).

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Expertus: Податки»  Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль