text
Головбух

Випадки, за яких помилково перераховані кошти не підлягають поверненню

  • 3 лютого 2014
  • 46

Безпідставно набуті особою кошти, що належать до соціальних виплат, за відсутності рахункової помилки з боку особи, яка добровільно провела їх виплату, та факту недобросовісності набувача, не підлягають поверненню

Безпідставно набуті особою кошти, що належать до виплат, встановлених абзацом 2 частини першої статті 1215 Цивільного кодексу України (ЦК), за відсутності рахункової помилки з боку особи, яка добровільно провела їх виплату, та факту недобросовісності набувача, не підлягають поверненню.

Такого висновку, зокрема, дійшов Верховний Суд України, вирішуючи спір за позовом Ощадбанку про стягнення з пенсіонера суми, помилково перерахованої на його поточний рахунок як пенсію, кошти на виплату якої від управління Пенсійного фонду України (ПФУ) не надходили.

Як було встановлено судами, Ощадбанк, не перевіривши наявність на балансовому рахунку коштів, призначених для виплати пенсій окремим особам за відповідним списком, без оформлення меморіального ордера здійснив зарахування коштів на поточні рахунки пенсіонерів, у т. ч. і на рахунок відповідача.

Відповідно до статті 1215 ЦК не підлягає поверненню безпідставно набуті зарплата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізособі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності (зловживань) з боку набувача.

Оскільки судами не встановлений факт несумлінного придбання пенсіонером отриманих коштів, які є пенсійною виплатою, призначеної йому управлінням ПФУ, як не встановлено і наявність рахункової помилки, то відповідно до статті 1215 ЦК поверненню зазначена сума не підлягає.

При цьому зазначені висновки ВСУ стосуються не тільки випадків помилкового зарахування пенсій, а й зарплат і всіх інших соціальних виплат.

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах