Робоча ситуація дня: Особливості перенесення збитків 2011 року на майбутні періоди

8 лютого 2014 29
Станом на 01.01.2012 підприємство мало збиток. Одна четверта частина збитку була відображена в рядку 06.5 Декларації з податку на прибуток за 2011 рік. Збиток був частково зменшений отриманим за 2012 рік прибутком. Чи потрібно в цьому році в рядку 06.5 Декларації сумувати четверту частину суми збитку 2011 року і залишок збитку, непогашений у 2012 році?
Станом на 01.01.2012 підприємство мало збиток. Одна четверта частина збитку була відображена в рядку 06.5 Декларації з податку на прибуток (далі — Декларація) за 2011 рік. Збиток був частково зменшений отриманим за 2012 рік прибутком. Чи потрібно в цьому році в рядку 06.5 Декларації сумувати четверту частину суми збитку 2011 року і залишок збитку, непогашений у 2012 році?

У разі, якщо результатом розрахунку об’єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками податкового року є від’ємне значення, то сума такого значення підлягає включенню до витрат першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об’єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням зазначеного від’ємного значення попереднього року в складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від’ємного значення (п. 150.1 Податкового кодексу України; ПК).

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» від 24.05.2012 № 4834-VI внесені зміни до пункту 3 підрозділу 4 розділу XX Податкового кодексу щодо застосування пункту 150 ПК. Цей пункт регулює особливості відображення збитків в податковому обліку.

Так, платники податку на прибуток мають можливість враховувати від’ємне значення об’єкта оподаткування, яке утворилося станом на 1 січня 2012 року та яке залежить від обсягу доходів, задекларованих платниками податку, що мають збиток за підсумками 2011 року. Платників податків за наслідками діяльності 2011 року поділили на дві групи:

  • з доходом за 2011 рік в розмірі 1 мільйон гривень та більше;
  • з доходом за 2011 рік менше 1 мільйона гривень.

Якщо результатом розрахунку об’єкта оподаткування платника податку з доходом за 2011 рік 1 мільйон гривень та більше станом на 01.01.2012 є від’ємне значення, то сума цього значення підлягає включенню до витрат:

  • звітних (податкових) періодів починаючи з І півріччя і наступних звітних періодів 2012 року в розмірі 25% суми такого від’ємного значення. У разі якщо 25% суми від’ємного значення об’єкта оподаткування не погашається протягом цього і за наслідками наступних податкових періодів 2012 року, то непогашена сума підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов’язань у наступних податкових періодах;
  • звітних (податкових) періодів 2013 року в розмірі 25% суми такого від’ємного значення та сум від’ємного значення, не погашених за 2012 податковий рік. У разі якщо 25% суми від’ємного значення об’єкта оподаткування не погашається протягом відповідних звітних (податкових) періодів 2013 року, то непогашена сума підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов’язань у наступних періодах;
  • звітних (податкових) періодів 2014 року в розмірі 25% суми такого від’ємного значення та сум від’ємного значення, не погашених за 2013 податковий рік. У разі якщо 25% суми від’ємного значення об’єкта оподаткування не погашається протягом відповідних звітних (податкових) періодів 2014 року, то непогашена сума підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов’язань у наступних періодах;
  • звітних (податкових) періодів 2015 року в розмірі 25% суми такого від’ємного значення та сум від’ємного значення, не погашених за 2014 податковий рік. У разі якщо 25% суми від’ємного значення об’єкта оподаткування не погашається протягом відповідних звітних (податкових) періодів 2015 року, то непогашена сума підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов’язань у наступних періодах до повного погашення такого від’ємного значення.

Право на перенесення 100% від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих звітних періодів до складу витрат I півріччя 2012 року до його повного погашення мають лише підприємства з доходом за 2011 рік менше 1 мільйона гривень.

У той же час, платники податку з доходом за 2011 рік 1 мільйон гривень та більше враховують щороку (починаючи з I півріччя 2012 року) протягом 20122015 років лише 25% від’ємного значення об’єкта оподаткування, що склався станом на 01.01.2012. При цьому якщо 25% суми від’ємного значення об’єкта оподаткування не погашається протягом року, то непогашена сума підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов’язань у податкових періодах наступного року. Такий порядок діє до 01.01.2016. Якщо 25% суми від’ємного значення об’єкта оподаткування не погашається за результатами останнього звітного (податкового) періоду 2015 року, то непогашена сума підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов’язань у звітних (податкових) періодах 2016 року і наступних років до повного погашення такого від’ємного значення.

Платники податку на прибуток ведуть окремий облік показника від’ємного значення об’єкта оподаткування, що склався станом на 01.01.2012 та включається до витрат наступних податкових періодів, і сум, не погашених протягом 2012–2015 років. Таке від’ємне значення погашається в першу чергу, тоді як в другу чергу погашається від’ємне значення об’єкта оподаткування, що виникло після 31.12.2011.

У Декларації підприємства від’ємне значення об’єкта оподаткування, що підлягає включенню до витрат, відображається в загальній сумі інших витрат (р. 06) та виокремлюється в рядку 06.5 Декларації.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Expertus: Податки»



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль