Робоча ситуація дня: Митні платежі при імпорті коньячного спирту

19 лютого 2014 35
Підприємство планує розпочати діяльність з імпорту коньячного спирту. Які митні платежі слід сплатити при імпорті коньячного спирту? Який порядок їх сплати?

Підприємство планує розпочати діяльність з імпорту коньячного спирту. Які митні платежі слід сплатити при імпорті коньячного спирту? Який порядок їх сплати? 

Згідно зі статтею 74 Митного кодексу України (МК) при імпорті іноземних товарів на митниці сплачуються певні митні платежі, і лише після їх сплати товари випускаються у вільний обіг на митній території України. Це такі платежі як мито, акцизний податок, ПДВ, плата за виконання митних формальностей та єдиний збір.

Мито

Сплата мита при ввезенні товарів регламентується МК та міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Статтею 271 МК передбачені ввізні, вивізні і сезонні мита, а також особливі види: спеціальні, антидемпінгові, компенсаційні. Встановлювати інші види мита, крім зазначених, в Україні заборонено. Особливі види мита передбачені частиною 1 статті 275 МК, вони встановлюються відповідно до частини 2 статті 275 МК.

Взагалі, ставка мита може бути адвалорна (у відсотках від митної вартості товарів), специфічна (в абсолютному грошовому вираженні на одиницю кількості товару), і комбінована, що складається з адвалорної та специфічної ставки.

Ставки ввізного мита передбачені Митним тарифом України, який на даний момент встановлено Законом України «Про митний тариф України» від 19.09.2013 № 584-VII. Він містить перелік ставок ввізного мита на товари, що ввозяться на митну територію України. Товари систематизовані згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД), складеної на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів.

Ставки ввізного мита можуть встановлюватися або змінюватися виключно шляхом внесення змін до Митного тарифу України. Ставки ввізного мита диференційовані залежно від країни походження товару і можуть бути преференційними, пільговими і повними (ч. 5 ст. 280 МК). Інформацію про розмір всіх трьох видів ставок можна знайти в Митному тарифі для кожної позиції УКТ ЗЕД.

Так, для коньячного спирту в посудинах місткістю більше 2 літрів встановлено код УКТ ЗЕД 2208206200, для нього встановлено лише повну специфічну ставку мита в розмірі 3,5 євро за 1 літр 100% спирту.

Акцизний податок

Згідно з пунктом 215.1 Податкового кодексу України (ПК) коньячний спирт є підакцизним товаром. Отже, під час його імпорту сплачується акцизний податок (далі — акциз) згідно з підпунктом 213.1.3 ПК. Платником акцизу при імпорті є суб’єкт господарювання, який ввозить підакцизні товари на митну територію України (пп. 212.1.2 ПК). Ставки акцизу бувають адвалорні і специфічні (так само, як і мита), а також застосовуються адвалорні та специфічні ставки одночасно (пп. 215.2.2 ПК).

На сьогодні адвалорні ставки застосовуються тільки для тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, причому разом зі специфічними ставками. Для всіх інших підакцизних товарів встановлені тільки специфічні ставки акцизу. Ставку акцизу для коньячного спирту встановлено підпунктом 215.3.1 ПК. Так, ставка акцизу за кодом 2208 згідно УКТ ЗЕД становить 56,42 грн. за 1 л 100% спирту.

Імпортний ПДВ

Операція з імпорту товарів оподатковується ПДВ згідно з підпунктом «в» пункту 185.1 ПК з урахуванням особливостей, передбачених статтею 206 ПК. Особливо уважно слід поставитися до визначення бази оподаткування ПДВ, так як вона включає в себе мито та акцизний податок (п. 190.1 ПК). Тому ПДВ при імпорті нараховується після нарахування мита й акцизу на підакцизні товари. Якщо ціна товарів виражена в іноземній валюті, то перерахунок валютної суми в гривні проводиться за курсом НБУ на дату подання митної декларації для митного оформлення товару.

Плата за виконання митних формальностей

Згідно з частиною 7 статті 247 МК митні формальності можуть виконуватися митницею поза місцем її розташування, а також поза робочим часом, встановленим для митниці — за письмовим зверненням декларанта. Однак ця послуга митниці платна, розмір плати встановлюється Кабміном, а порядок її справляння — Мінфіном. Розмір плати встановлено в євро, а стягується вона в гривнях за офіційним (валютним) курсом, встановленим НБУ на дату подання митної декларації.

Єдиний збір

Єдиний збір стягується щодо транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, які перетинають державний кордон України та визначені у статті 5 Закону України «Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України» від 04.11.1999 № 1212-XIV. У цій же статті визначено ставки єдиного збору в євро за проведення контролю транспортного засобу та за проїзд автомобільними дорогами України. Відповідно до статті 2 зазначеного закону єдиний збір справляється у національній валюті України за офіційним курсом НБУ на день сплати цього збору.

Порядок справляння митних платежів

Порядок справляння митних платежів визначено главою 43 МК. Так, згідно зі статтею 289 МК обов’язок зі сплати митних платежів при імпорті виникає з моменту фактичного ввезення товарів на митну територію України. Тобто вже тоді, коли товар знаходиться на митниці. Згідно зі статтею 290 МК цей обов’язок припиняється його виконанням або в інших випадках, що передбачені цією статтею. Момент сплати митних платежів визначено статтею 291 МК.

У разі ввезення товару (коньячного спирту) на митну територію України суми митних платежів, нараховані органом доходів і зборів, підлягають сплаті до Державного бюджету України платником податків до або на день подання органу доходів і зборів митної декларації для митного оформлення (ст. 297 МК). Таким чином, до моменту запланованого митного оформлення імпортованого товару потрібно потурбуватися про те, щоб митні платежі були сплачені вчасно.

Порядок і форми сплати митних платежів визначено статтею 298 МК. Митні платежі можуть сплачуватися авансом . Авансовими платежами (передоплатою) є грошові кошти, внесені платником податків за власним бажанням на рахунки, відкриті на ім’я органів доходів і зборів в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, як попереднє грошове забезпечення сплати майбутніх митних платежів.

Кошти авансових платежів не вважаються митними платежами, доки особа, яка внесла такі платежі, не зробить розпорядження про це органу доходів і зборів та не будуть виконані відповідні митні формальності. З моменту початку виконання таких митних формальностей кошти авансових платежів у сумі, на яку зроблено розпорядження, не підлягають використанню на будь-які інші цілі. Після завершення митних формальностей кошти у сумі, на яку зроблено розпорядження, перераховуються органом доходів і зборів до державного бюджету. У разі відмови від завершення митних формальностей сумі авансових платежів, на яку зроблено розпорядження, повертається статус авансових платежів.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Expertus: Податки» Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Як бухгалтеру заповнити лікарняний листок
Податок на прибуток та ПДВ — 2018
Реклама
Уведіть код доступу
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×
Приєднуйтесь до команди професіоналів

Заповніть форму та отримайте:

 • допомогу у розв'язанні складних робочих ситуацій
 • запрошення на освітні заходи
 • сповіщення про бухгалтерські новини

 • Щиро ваш, портал «Головбух»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  ×
  Отримуйте найсвіжіші новини!
  Ранкові листи про зміни в бухобліку та оподаткуванні