Робоча ситуація дня: Відображаємо в обліку заборгованість нерезидента за внесками до статутного капіталу

25 лютого 2014 67
Засновник-нерезидент має заборгованість за внесками до статутного капіталу в інвалюті вже кілька років. Як відображається така заборгованість та курсові різниці за нею в обліку підприємства?

Засновник-нерезидент має заборгованість за внесками до статутного капіталу в інвалюті вже кілька років. Як відображається така заборгованість та курсові різниці за нею в обліку підприємства?

Порядок формування статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) встановлено статтею 144 Цивільного кодексу України.

Обмеження щодо строку внесення вкладів до статутного капіталу

Заборгованість за внесками учасників до статутного капіталу не може обліковуватись кілька років.

Статутний капітал ТОВ підлягає сплаті його учасниками до закінчення першого року з дня державної реєстрації ТОВ.

У разі невнесення вкладів до закінчення першого року з дня державної реєстрації ТОВ, загальні збори учасників мають прийняти одне з таких рішень:

  • про виключення зі складу ТОВ таких учасників та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі;
  • про зменшення статутного капіталу та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі;
  • про ліквідацію ТОВ.

Якщо після закінчення другого чи кожного наступного фінансового року вартість чистих активів ТОВ виявиться меншою від статутного капіталу, ТОВ зобов’язане оголосити про зменшення свого статутного капіталу та зареєструвати відповідні зміни до статуту.

Якщо вартість чистих активів ТОВ стає меншою від визначеного законом мінімального розміру статутного капіталу, ТОВ підлягає ліквідації.

Відображення в обліку заборгованості за невнесеними вкладами

Заборгованість засновників за внесками до статутного капіталу в бухгалтерському обліку відображається записом за дебетом рахунку 46 «Неоплачений капітал» та кредитом субрахунку 401 «Статутний капітал».

У податковому обліку підприємства така заборгованість не відображається.

Суми коштів, що надходять платнику податку на прибуток у вигляді прямих інвестицій у корпоративні права, не враховуються для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (пп. 136.1.3 Податкового кодексу України; ПК).

Визначення курсових різниць за зобов’язаннями із внесків

Завдяки змінам, внесеним наказом Мінфіну від 27.06.2013 № 627 до П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів», питання курсових різниць чітко врегульовано.

У бухгалтерському обліку курсові різниці, які виникають внаслідок перерахунку зобов’язань засновників при формуванні статутного капіталу, відображаються у складі додаткового капіталу (п. 8 П(С)БО 21).

З цього приводу є роз’яснення Мінфіну, надане в листі від 05.12.2013 № 31-08310-06-10/29025.

У бухгалтерському обліку курсові різниці за зобов’язаннями засновників із внесків до статутного капіталу підприємства, які мають бути здійснені в іноземній валюті, підлягають перерахунку з використанням валютного курсу на дату балансу та на дату погашення.

Згідно з НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» доходи — це збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов’язань, які призводять до зростання власного капіталу (крім зростання капіталу за рахунок внесків власників).

Відповідно курсові різниці, які виникають внаслідок перерахунку зобов’язань засновників при формуванні статутного капіталу, не можуть бути визнані доходом. Тому суми таких курсових різниць відображаються у складі додаткового капіталу.

Тобто курсові різниці за зобов’язаннями засновників із внесків до статутного капіталу відображаються на субрахунку 425 «Інший додатковий капітал».

У податковому обліку так само, як і в бухгалтерському, визначення курсових різниць від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти здійснюється відповідно до П(С)БО 21 (пп. 153.1.3 ПК).

Слід нагадати також, що з цього приводу діє Узагальнююча податкова консультація щодо визначення курсових різниць від перерахунку операцій у іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти, затверджена наказом ДПС від 05.07.2012 № 574. Зокрема, на запитання 7: «Чи здійснюється перерахунок курсових різниць по іноземних інвестиціях?» надано наступну відповідь: «По іноземних інвестиціях курсові різниці не перераховуються».

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Expertus: Податки» 



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль