Робоча ситуація дня: Вибір системи оподаткування при здійсненні діяльності у сфері ЗЕД

12 березня 2014 74
Підприємець на загальній системі оподаткування планує займатися експортом пиломатеріалів. Чи доцільно йому переходити на єдиний податок? Чи потрібно реєструватись платником ПДВ? Чи є необхідність створити ТОВ?

Підприємець на загальній системі оподаткування планує займатися експортом пиломатеріалів. Чи доцільно йому переходити на єдиний податок? Чи потрібно реєструватись платником ПДВ? Чи є необхідність створити ТОВ?

Зовнішньоекономічна діяльність в Україні здійснюється відповідно до Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 № 959-ХІІ (далі — Закон № 959), Декрету КМУ «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 19.02.1993 № 15-93, Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994 № 185/94-ВР, інших нормативно-правових актів.

Суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності в Україні можуть бути як фізичні, так і юридичні особи. При цьому всі суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності мають рівне право здійснювати будь-які її види, прямо не заборонені законами України, незалежно від форм власності та інших ознак (ст. 3, 5 Закону № 959).

Отже, підприємець може здійснювати експорт пиломатеріалів, обравши загальну або спрощену систему оподаткування. Під час такого вибору слід врахувати лише плюси та мінуси тієї чи іншої системи оподаткування.

ФОП і загальна система оподаткування

Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою — підприємцем (ФОП) від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування, здійснюється згідно з вимогами, встановленими статтею 177 Податкового кодексу України (ПК).

Об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід. Він визначається як різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю ФОП.

При цьому слід пам’ятати, що до переліку витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів, належать лише ті витрати, що включаються до витрат операційної діяльності згідно з розділом III Податкового кодексу.

До витрат операційної діяльності відносяться:

  • витрати, що формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг (п. 138.4 ПК);
  • загальновиробничі витрати (пп. 138.8.5 ПК);
  • інші виробничі витрати, які можуть бути безпосередньо віднесені на конкретний об’єкт витрат (п. 138.9 ПК);
  • адміністративні витрати, спрямовані на обслуговування та управління підприємством (пп. 138.10.2 ПК);
  • витрати на збут (пп. 138.10.3 ПК);
  • інші операційні витрати, зокрема, втрати від курсової різниці (пп. 138.10.4 ПК).

Сума чистого оподатковуваного доходу підлягає оподаткуванню ПДФО за ставками 15% та 17% (п. 167.1. ПК). При цьому ставка 17% застосовується до суми, що перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2014 році — 12 180 грн.).

Реєстрація платником ПДВ при здійсненні операцій у сфері ЗЕД

Зареєструватись платником ПДВ можна як у добровільному, так і в обов’язковому порядку.

Обов’язок щодо реєстрації платником ПДВ встановлено пунктом 181.1 ПК для тих осіб, у яких загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищує 300 тис. грн. (без урахування ПДВ).

Що стосується здійснення операцій у зовнішньоекономічній діяльності, то реєструватись платником ПДВ має лише та особа, що ввозить товари на митну територію України у вищезазначених обсягах (пп. 3 п. 180.1 ПК). Тобто на експортні операції обов’язок щодо реєстрації платником ПДВ не розповсюджується.

Водночас операції з вивезення товарів за межі митної території України є об’єктом оподаткування ПДВ (пп. «г» п. 185.1 ПК).

До таких операцій, за умови підтвердження митною декларацією, застосовується ставка ПДВ — 0% (пп. 195.1.1 ПК).

Враховуючи зазначене, при здійсненні експортних операцій слід зареєструватись платником ПДВ незалежно від обсягу оподатковуваних операцій. Адже застосування ставки ПДВ 0% дає можливість платнику уникнути сплати ПДВ до бюджету при розрахунку податкових зобов’язань за експортними операціями. При цьому застосування ставки ПДВ 0% не залежить від обраної платником системи оподаткування.

Спрощена система оподаткування

Оскільки прямої заборони на провадження зовнішньоекономічної діяльності платникам єдиного податку Законом № 959 не встановлено, такі платники (як фізичні, так і юридичні особи) мають право здійснювати зовнішньоекономічну діяльність.

При цьому слід врахувати окремі обмеження, встановлені Податковим кодексом.

Так, відповідно до підпункту 3 підпункту 291.5.1 ПК єдиноподатникам (як фізичним, так і юридичним особам) заборонено провадити зовнішньоекономічну діяльність з підакцизними товарами.

Нагадаємо, що до підакцизних товарів належать (п. 215.1 ПК):

  • спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво;
  • тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну;
  • нафтопродукти, скраплений газ;
  • автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли.

Оскільки пиломатеріали не відносяться до підакцизних товарів, зазначена заборона не розповсюджується на єдиноподатника — експортера пиломатеріалів.

Пряму заборону щодо здійснення експорту встановлено лише для ФОП І групи єдиного податку. Такі платники здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню (пп. 1 п. 291.4 ПК).

Інші групи платників єдиного податку не містять обмежень щодо зайняття зовнішньоекономічною діяльністю.

Однак при виборі групи єдиного податку слід враховувати обмеження щодо кількості найманих осіб та обсягу доходу протягом календарного року, встановлені пунктом 291.4 ПК.

Крім того, якщо врахувати умову щодо реєстрації платником ПДВ, здійснювати зовнішньоекономічну діяльність можуть єдиноподатники — платники ПДВ. До них належать:

  • ФОП, зареєстровані платниками єдиного податку ІІІ та V груп;
  • юридичні особи — платники IV та VI груп єдиного податку.

Об’єктом оподаткування у зазначених платників є дохід, отриманий ними протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі (п. 292.1 ПК).

Ставки єдиного податку встановлюються згідно з вимогами пункту 293.3 ПК у відсотках до отриманого доходу:

  • для ІІІ та IV груп — 3% від суми доходу;
  • для V та VI груп — 5% від суми доходу.

Зазначені ставки застосовуються у разі реєстрації платником ПДВ.

У разі включення ПДВ до складу єдиного податку застосовуються підвищені ставки (відповідно 5% та 7%).

Юридична особа і загальна система оподаткування

Для здійснення експортних операцій можна обрати і загальну систему оподаткування, зареєструвавшись юридичною особою (наприклад, у формі товариства з обмеженою відповідальністю).

Такі юридичні особи сплачують податок на прибуток.

Об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами. Він визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду (пп. 134.1.1 ПК).

Прибуток оподатковується за ставкою 18% (у 2014 році).

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в експертно-правовій системі «Expertus: Податки» 



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль