Робоча ситуація дня: Відображаємо в обліку безоплатну передачу товарів нерезиденту

18 березня 2014 40
Як відобразити в обліку підприємства безоплатну передачу товарів нерезиденту, оформлену митною декларацією?

Як відобразити в обліку підприємства безоплатну передачу товарів нерезиденту, оформлену митною декларацією?

На жаль, Податковий кодекс України (ПК) не містить чітких норм щодо оподаткування операцій з безоплатної передачі товарів.

Оподаткування податком на прибуток безоплатно переданих товарів

Згідно з вимогами пункту 135.1 ПК при обчисленні об’єкта оподаткування податком на прибуток враховуються доходи платника. Однак підприємство, яке передає товари безоплатно, не отримує при цьому доходів.

Водночас операції, що здійснюються згідно з господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари, а також операції з безоплатного надання товарів, вважаються продажем (реалізацією) таких товарів (пп. 14.1.202 ПК).

Порядок оподаткування податком на прибуток зазначених операцій викладено в Узагальнюючій податковій консультації щодо порядку визначення доходу та витрат за операціями з безоплатної передачі товарів (робіт, послуг), затвердженій наказом ДПС від 05.07.2012 № 581. Податківці дійшли висновку: якщо платник податку на прибуток безоплатно надає товари (роботи, послуги), незалежно від статусу отримувача, дохід від реалізації товарів (робіт, послуг) визначається за звичайною ціною. При цьому платник має право включити до податкових витрат собівартість таких товарів (робіт, послуг).

Тобто якщо прийняти за звичайну ціну собівартість безоплатно переданих товарів, об’єкт оподаткування податком на прибуток буде рівний нулю. Адже сума податкового доходу дорівнюватиме сумі податкових витрат.

Слід зауважити, що при вивезенні товарів з митної території України у підприємства-експортера виникає обов’язок зі сплати митних платежів (ст. 289 Митного кодексу України). Зазвичай витрати на сплату митних платежів дозволяється включати до складу податкових витрат (п. 138.5 ПК). Однак у даному випадку, на нашу думку, цього робити не варто. Адже витрати, не пов’язані з провадженням господарської діяльності, не включаються до складу податкових витрат (п. 139.1 ПК).

Оподаткування ПДВ безоплатно переданих товарів

Оскільки операції з безоплатної передачі товарів прирівнюються до постачання, такі операції є об’єктом оподаткування ПДВ (пп. 14.1.191 та п. 185.1 ПК).

Відповідно до підпункту 195.1.1 ПК вивезення товарів за межі митної території України в митному режимі експорту оподатковується за нульовою ставкою.

Крім того, якщо платник ПДВ при придбанні товарів включив суми ПДВ до податкового кредиту, то при їх безоплатній передачі такий платник зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ за ставкою 20%. Адже товари використано в операціях, що не є господарською діяльністю платника ПДВ (пп. «в» пп. 14.1.191, пп. «г» п. 198.5 ПК).

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в експертно-правовій системі «Expertus: Податки»Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль