Суд роз’яснив нюанси здійснення переважного права на купівлю орендованої нерухомості

19 березня 2014 360
Суб’єктивне право на продаж частки сторонній особі виникає у співвласника з моменту одержання відмови усіх інших співвласників від здійснення переважного права на купівлю або нездійснення ними цього права.

Суб’єктивне право на продаж частки сторонній особі виникає у співвласника з моменту одержання відмови усіх інших співвласників від здійснення переважного права на купівлю або нездійснення ними цього права протягом:

  • одного місяця від дня отримання ними повідомлення, якщо предметом договору купівлі-продажу є нерухоме майно;
  • десяти днів — якщо предметом договору купівлі-продажу є рухоме майно.

При цьому «здійсненням переважного права» слід вважати передання (надіслання) продавцю оферти (пропозиції) щодо укладення основного або попереднього договору купівлі-продажу частки.

Такого висновку, зокрема, дійшов Вищий господарський суд України, відмовляючи підприємцю в задоволенні позовних вимог про визнання його переважного права на викуп нерухомого майна, орендованого ним на підставі договору оренди, та переведення прав та обов’язків покупця.

Свої вимоги підприємець обгрунтовував приписами статті 777 Цивільного кодексу України (ЦК). Так, положеннями частини 2 статті 777 ЦК закріплено, що наймач, який належно виконує свої обов’язки за договором найму, у разі продажу речі, переданої у найм, має переважне право перед іншими особами на її придбання.

У свою чергу, відповідно до частини 1 статті 362 ЦК, у разі продажу частки в праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів. Отже, на думку суду, закріплене наведеною нормою правило покликане гарантувати права інших співвласників щодо переважної купівлі частки у праві спільної часткової власності. Водночас будучи наділеними правом на переважну купівлю частки в праві спільної часткової власності, інші співвласники тим не менш не мають жодних привілеїв щодо ціни та інших умов, на яких має намір продати свою частку співвласник-відчужувач.

Відповідно до частини 2 статті 362 ЦК продавець частки в праві спільної часткової власності зобов’язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає. Якщо інші співвласники відмовилися від здійснення переважного права купівлі чи не здійснюють цього права щодо нерухомого майна протягом зазначених вище строків від дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі.

Отже, для того, щоб забезпечити здійснення переважного права інших співвласників на купівлю продавець зобов’язаний повідомити інших співвласників про свій намір продати частку. У повідомленні обов’язково має бути визначена ціна, а інші умови продажу мають бути вказані, якщо їх визначає продавець як істотні для укладення відповідного договору (наприклад, строки розрахунків, форма, у якій співвласник бажає укласти договір на інші умови, досягнення згоди з яких є необхідним для укладення договору).

Як з’ясував суд, юрособа-продавець повідомила підприємця про намір здійснити відчуження спірних нежитлових приміщень. Проте останній на вказаний лист не відповів та не повідомив у місячний строк про свій намір придбати нерухоме майно, орендоване ним на підставі договору оренди. А тому в заявленій вимозі йому було відмовлено.Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль