Робоча ситуація дня: Розрахунок тимчасових податкових різниць збиткового підприємства за МСБО

2 квітня 2014 39
Підприємство веде облік за МСБО. Чи повинне воно розраховувати тимчасові податкові активи та зобов’язання на дату балансу, якщо згідно з податковими деклараціями з податку на прибуток воно протягом 5 років є збитковим і в наступному році не передбачається погашення прибутком накопичених податкових збитків? При цьому, балансовий прибуток у звітному році виник лише за рахунок сторно резерву сумнівних боргів внаслідок повернення боргу дебітором.

Підприємство веде облік за МСБО. Чи повинне воно розраховувати тимчасові податкові активи та зобов’язання на дату балансу, якщо згідно з податковими деклараціями з податку на прибуток воно протягом 5 років є збитковим і в наступному році не передбачається погашення прибутком накопичених податкових збитків? При цьому, балансовий прибуток у звітному році виник лише за рахунок сторно резерву сумнівних боргів внаслідок повернення боргу дебітором.

Підприємство, яке перейшло на застосування МСФЗ, повинне застосовувати вимоги всіх стандартів, що стосуються його діяльності. Зрозуміло, що слідування нормам IAS 41 «Сільське господарство» не вимагається від торгівця цінними паперами, а норми IFRS 1 «Перше застосування МСФЗ» — для підприємств, які перейшли на МСФЗ раніше.

Вимоги IAS 12 «Податки на прибуток» поширюються на всі підприємства, які мають статус платника податку на прибуток підприємств, незалежно від фактичної сплати податків до бюджету.

А от питання визнання отриманих результатів у звітності розглядається окремо. Тимчасові різниці до оподаткування (база для відстрочених податкових зобов’язань — ВПЗ) визнаються у повній мірі в будь-якому випадку, а різниці до вирахування (база для податкових активів — ВПА), особливо пов’язані з податковими збитками, — лише за певних умов, викладених у параграфі 36 IAS 12:

а) чи має суб’єкт господарювання достатньо тимчасових різниць, що підлягають оподаткуванню і відносяться до того самого податкового органу та того самого суб’єкта господарювання — платника податків і які приведуть до виникнення сум, що підлягають оподаткуванню, а також щодо яких можна використати невикористані податкові збитки або невикористані податкові пільги, перш ніж закінчиться термін їхнього використання;

б) чи є ймовірним, що підприємство матиме оподатковані прибутки до закінчення терміну використання невикористаних податкових збитків чи невикористаних податкових пільг;

в) чи виникають невикористані податкові збитки через відомі причини, повторення яких малоймовірне; та

г) чи має суб’єкт господарювання можливості планувати податки (п. 30 IAS 12), що створять оподаткований прибуток у тому періоді, в якому можна використати невикористані податкові збитки або невикористані податкові пільги.

У примітці з податку на прибуток наводяться суми поточного податку на прибуток (якщо він є), суми ВПА та ВПЗ в розрізі джерел їх виникнення на поточну та дві попередні дати, зміни відстроченого податку, застосовані ставки оподаткування та інша інформація, визначена у параграфах 79–85 IAS 12.

Згортання ВПЗ та ВПА допускається, коли вони виникли по одному підприємству, що платить податок до одного податкового органу (п. 72 IAS 12).

Таким чином, найімовірніше у балансі підприємства будуть нульові залишки ВПА та ВПЗ, але в примітках будуть визнаватись усі розраховані ВПЗ, а ВПА — у сумі, що її не перевищує.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в експертно-правовій системі «Expertus: Податки»



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль