При припиненні трудових відносин за угодою сторін працівник не може відкликати заяву про звільнення

7 квітня 2014 64
Якщо працівник, який ініціював своє звільнення за власним бажанням, у подальшому змінює позицію, за загальним правилом у нього є можливість продовжити працевлаштування у того ж роботодавця шляхом відкликання заяви про звільнення

Якщо працівник, який ініціював своє звільнення за власним бажанням, у подальшому змінює позицію, за загальним правилом у нього є можливість продовжити працевлаштування у того ж роботодавця шляхом відкликання заяви про звільнення. Іншою є ситуація у разі припинення трудових відносин за угодою сторін. Працівник у такому випадку позбавлений права відкликати свою заяву про звільнення.

На це, зокрема, вказав суд, керуючись нормами чинного законодавства та наявною судовою практикою.

Так, частина 2 статті 38 Кодексу законів про працю України (КЗпП) передбачає, що якщо працівник після закінчення строку попередження про звільнення не залишив роботи і не вимагає розірвання трудового договору, власник або уповноважений ним орган не вправі звільнити його за поданою раніше заявою, крім випадків, коли на його місце запрошено іншого працівника, якому відповідно до законодавства не може бути відмовлено в укладенні трудового договору. Отже, при звільненні за власним бажанням за працівником закріплено право продовжити роботу (відкликати свою попередню заяву) у випадку існування на те підстав. Однак при звільненні за угодою сторін згідно з пунктом 1 статті 36 КЗпП відповідного права у працівника немає.

Зокрема, як указано в пункті 12 Постанови Пленуму ВСУ «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9, при досягненні домовленості про припинення трудового договору за пунктом 1 статті 36 КЗпП анулювання такої домовленості може мати місце лише при взаємній згоді на це роботодавця і працівника. Тобто якщо роботодавець і працівник домовились про певну дату припинення трудового договору, працівник не має права відкликати свою заяву про звільнення.

Таким чином, основоположною відмінністю між звільненням за угодою (або ж згодою) сторін та звільненням з ініціативи працівника є вираження бажання обох сторін одночасно у випадку угоди сторін, та відповідно, наявність бажання лише працівника у випадку припинення трудових відносин за його ініціативою.

Звільнення за угодою сторін передбачає, що роботодавцем та найманим працівником досягнуто спільної згоди щодо припинення трудового договору у визначений строк. У свою чергу, звільнення з ініціативи працівника не передбачає обов’язкової наявності згоди роботодавця на таке звільнення, оскільки в даному випадку працівник реалізовує своє право, передбачене трудовим законодавством, а роботодавець вимушений погодитись із звільненням працівника незалежно від свого бажання. Із цієї відмінності таких двох підстав припинення трудових відносин і випливають усі особливості, притаманні кожній із них при подальшому практичному застосуванні.

 Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль