Робоча ситуація дня: Оподаткування ПДФО дивідендів: що змінилось

8 квітня 2014 27
Яким чином оподатковуватимуться ПДФО дивіденди до та після 01.07.2014? Чи будуть враховуватись у річному перерахунку виплати у вигляді дивідендів засновникам до 01.07.2014, тобто за ставкою 5%? Який саме розмір прожиткового мінімуму враховується при обчисленні ПДФО за прогресивною шкалою оподаткування?

Яким чином оподатковуватимуться ПДФО дивіденди до та після 01.07.2014? Чи будуть враховуватись у річному перерахунку виплати у вигляді дивідендів засновникам до 01.07.2014, тобто за ставкою 5%? Який саме розмір прожиткового мінімуму враховується при обчисленні ПДФО за прогресивною шкалою оподаткування?

Пунктом 167.2 Податкового кодексу України (ПК) передбачено оподаткування пасивних доходів ПДФО за ставкою 5%. Однак зазначена ставка діє до 01.07.2014.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 № 1166-VII внесено зміни до Податкового кодексу, зокрема, в частині оподаткування пасивних доходів фізичних осіб.

При оподаткуванні зазначених доходів будуть застосовуватися ставки, встановлені пунктом 167.5 ПК, а саме:

  • якщо база оподаткування звітного податкового року не перевищує 204 прожиткові мінімуми — 15%;
  • якщо база оподаткування звітного податкового року перевищує 204 прожиткові мінімуми, але не перевищує 396 прожиткових мінімумів, до суми такого перевищення — 20%;
  • якщо база оподаткування звітного податкового року перевищує 396 прожиткових мінімумів, до суми такого перевищення — 25%.

Тобто розмір ставки податку залежить від граничних обсягів бази оподаткування, визначених з урахуванням прожиткового мінімуму. Однак законодавча норма не містить роз’яснень, до якого саме прожиткового мінімуму прив’язуватись.

Статтею 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15.07.1999 № 966-XIV встановлено, що прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу. Крім того, прожитковий мінімум визначається також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення:

  • дітей віком до 6 років;
  • дітей віком від 6 до 18 років;
  • працездатних осіб;
  • осіб, які втратили працездатність.

Зазвичай застосовується розмір прожиткового мінімуму, встановлений для працездатних осіб. Наприклад, при визначенні розміру податкової соціальної пільги (ст. 169 ПК).

Цього разу законотворці не оговорили, який саме розмір прожиткового мінімуму слід брати для визначення бази оподаткування в даному випадку.

На нашу думку, оскільки пасивні доходи отримують як працездатні, так і непрацездатні особи (наприклад пенсіонери), при оподаткуванні таких доходів слід застосовувати загальний показник прожиткового мінімуму.

Однак виходячи з роз’яснення, розміщеного на сайті Міндоходів, податківці схиляються до застосування максимального розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (у 2014 році — 1218 грн.).

При цьому слід пам’ятати, що прогресивна шкала оподаткування застосовується за результатами перерахунку загального річного оподатковуваного доходу самим платником податку (п. 167.5, пп. «ж». п. 176.1 ПК).

Ураховуючи зазначене, оподаткування дивідендів має проводитись наступним чином.

Із сум дивідендів, отриманих фізичними особами протягом звітного місяця, податковий агент утримує та перераховує ПДФО до бюджету за ставками:

  • 5% — до 01.07.2014;
  • 15% (17%) — після 01.07.2014. Тобто застосовується загальна ставка оподаткування, встановлена пунктом 167.1 ПК.

Проведення перерахунку ПДФО покладається на фізичну особу — отримувача дивідендів. До загального річного оподатковуваного доходу включатимуться всі оподатковувані доходи, отримані такою фізичною особою протягом року, у т. ч. дивіденди. У разі перевищення граничного розміру, до якого застосовується прогресивна шкала оподаткування, відповідні ставки ПДФО (15%, 20% та 25%) будуть застосовуватись лише до сум дивідендів, отриманих за період з 01.07.2014 до кінця року.

Оскільки декларація про доходи за поточний рік буде подаватись фізособою у наступному році, сподіваємось, що до того часу питання стосовно розміру прожиткового мінімуму буде врегульовано.

Насамкінець нагадаємо, що при неоднозначному трактуванні нормативно-правових актів домінує принцип презумпції правомірності рішень платника податку.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в експертно-правовій системі «Expertus: Податки»Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль