Робоча ситуація дня: Придбання основних засобів та збільшення статутного капіталу малого підприємства: чи є взаємозв’язок

18 квітня 2014 143
Чи може підприємство — платник єдиного податку на четвертій групі придбати обладнання в рахунок нерозподіленого прибутку? Яким чином розподіляється прибуток підприємством на спрощеній системі оподаткування? Чи буде вважатися використання нерозподіленого прибутку на придбання основного засобу збільшенням статутного капіталу?

Чи може підприємство — платник єдиного податку на четвертій групі придбати обладнання в рахунок нерозподіленого прибутку? Яким чином розподіляється прибуток підприємством на спрощеній системі оподаткування? Чи буде вважатися використання нерозподіленого прибутку на придбання основного засобу збільшенням статутного капіталу?

Принципи обліку операцій з придбання основних засобів, використання нерозподіленого прибутку однакові для всіх юридичних осіб, у т ч. і для малих підприємств — платників єдиного податку.
Джерелом придбання основних засобів є вільні грошові кошти на розрахунковому рахунку, а не умовний результат, який відображається за кредитом рахунку 441, тобто нерозподілений прибуток.
Для бухгалтерського обліку операцій з придбання ОЗ використовуються: субрахунок 152 «Придбання (виготовлення) основних засобів»:

  •     рахунок 311 «Поточні рахунки в національній валюті»;
  •     субрахунок 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками».


Субрахунок 152 призначений для обліку витрат на придбання або виготовлення власними силами основних засобів, які після введення в експлуатацію будуть обліковуватись на рахунку 10 «Основні засоби».
Кореспонденція рахунків придбання основних засобів наступна:

  •     Д-т 152 – К-т 631 — отримано основні засоби за договором постачання;
  •     Д-т 631 – К-т 311 — перераховано кошти постачальнику.


Що стосується субрахунку 441 «Прибуток нерозподілений», то він кореспондує з субрахунком 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді».
За рахунок нерозподіленого прибутку підприємство може нарахувати власникам дивіденди або зробити відрахування в резервний капітал у поточному періоді. Сальдо субрахунку 443 в кінці року потрібно закрити на субрахунок 441. Це і буде використанням нерозподіленого прибутку.
Отже, на будь-якому підприємстві, у т. ч. яке перебуває на спрощеній системі оподаткування, не можна ніякими проводками «ув’язати» використання нерозподіленого прибутку з придбанням основного засобу. Також для всіх підприємств придбання основного засобу за рахунок власних коштів не вважається збільшенням статутного капіталу.
Але збільшити статутний капітал за рахунок нерозподіленого прибутку можна шляхом реінвестування дивідендів. При цьому, крім субрахунку 443, будуть задіяні такі субрахунки (рахунки):

  •     671 «Розрахунки за нарахованими дивідендами»;
  •     40 «Зареєстрований (пайовий) капітал».


Проводки операції реінвестування наступні:

  •     Д-т 443 – К-т 671 — нараховано дивіденди засновникам;
  •     Д-т 671 – К-т 40 — збільшено розмір статутного фонду за рахунок нарахованих дивідендів у разі прийняття рішення про реінвестицію дивідендів.


Таке рішення потрібно оформити у вигляді протоколу про збільшення розміру статутного капіталу підприємства та змін у статуті, які слід зареєструвати у держреєстратора. Зміни, як правило, оформлюють одним протоколом: приймається рішення про виплату дивідендів, про збільшення статутного фонду підприємства та про реінвестицію належних до виплати засновникам дивідендів.
Авансовий внесок з податку на прибуток на суму дивідендів у разі їх реінвестування не справляється (пп. 153.3.5 Податкового кодексу України).

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в експертно-правовій системі «Expertus: Податки»Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль