Робоча ситуація дня: Облік процентів, сплачених при погашенні розстрочених зобов’язань з ПДВ

30 квітня 2014 54
У квітні 2014 року підприємство розпочало погашення суми ПДВ згідно з графіком розстрочення зобов’язань. Як відобразити в обліку суму сплачених процентів? Чи включаються суми цих процентів до складу витрат у податковому обліку?

У квітні 2014 року підприємство розпочало погашення суми ПДВ згідно з графіком розстрочення зобов’язань. Як відобразити в обліку суму сплачених процентів? Чи включаються суми цих процентів до складу витрат у податковому обліку?

Згідно з пунктом 100.1 Податкового кодексу України (ПК) передбачено можливість розстрочення (перенесення) строків сплати платником податків його грошових зобов’язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 ПК. Тобто проценти нараховуються на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення податкового боргу або на день його погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у сплаті боргу.

Розстрочені суми грошових зобов’язань або податкового боргу (в т. ч. окремо — суми штрафних санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання розстрочення (п. 100.6 ПК).

Відповідно до пункту 4.2 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов’язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом МДЗ від 10.10.2013 № 574 (далі — Порядок № 574), визначено, що нарахування процентів розпочинається з наступного дня після початку дії розстрочення податкового боргу та наступного дня після граничного строку сплати чергової частки розстроченого податкового боргу.

Нарахування процентів здійснюється у день фактичного погашення розстроченого податкового боргу (його частини) за весь період користування розстроченням.

Суму процентів на розстрочений податковий борг (його частку) платники податків розраховують самостійно та сплачують її одночасно зі сплатою розстроченої або чергової частини розстроченої суми у строки, визначені у договорі розстрочення. Одноденний розмір процентів при розрахунку округлюється до другого знака після коми в загальному порядку арифметичного округлення.

Визначення термінів

Щоб відповісти на запитання, як відобразити в обліку суму процентів за розстрочення податкового боргу, звернімося до визначення понять процентів у бухгалтерському та податковому обліку. Так, пункт 27 П(С)БО 16 «Витрати» передбачає, що до складу фінансових витрат включають витрати підприємтва на проценти, пов’язані із запозиченнями (за користування отриманими кредитами, за випущеними облігаціями, за фінансовою орендою тощо). Як бачимо, проценти за розстрочення не відповідають вимогам П(С)БО 16. Фактично цей платіж за своєю суттю відповідає визначенню пені за несплату (несвоєчасну сплату) податків до бюджету. Тому в бухгалтерському обліку сума таких процентів включається до складу інших операційних витрат (п. 20 П(С)БО 16) і відображається за дебетом субрахунку 948 «Визнані пені, штрафи, неустойки».

У податковому обліку згідно з пунктом 141.1 ПК до складу витрат платника податків належать будь-які витрати, пов’язані з виплатою або нарахуванням процентів за борговими зобов’язаннями (у т. ч. і за будь-якими кредитами, депозитами, крім фінансових витрат, які включені до собівартості кваліфікаційних активів відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку), якщо такі виплати або нарахування пов’язані з провадженням господарської діяльності.

Для цілей податкового обліку проценти визначено як дохід, що сплачується (нараховується) позичальником на користь кредитора як плата за використання залучених на визначений строк коштів або майна (пп. 14.1.206 ПК).

До процентів включаються:

  •     платіж за використання коштів або товарів (робіт, послуг), отриманих у кредит;
  •     платіж за використання коштів, залучених у депозит;
  •     платіж за придбання товарів у розстрочку;
  •     платіж за користування майном згідно з договорами фінансового лізингу (оренди) (без урахування частини лізингового платежу, що надається в рахунок компенсації частини вартості об’єкта фінансового лізингу).


Отже, в податковому обліку проценти, нараховані за розстрочення податкового боргу, також не відповідають визначенню процентів. Як було зазначено, цей платіж є складовою боргу за тим чи іншим видом податку (в нашому випадку — борг з ПДВ), який перераховується за тим же кодом бюджетної класифікації, що і ПДВ. При цьому при розрахунку суми процентів не враховується сума пені за несплату податку.

Отже, сума процентів за розстрочення боргу є різновидом пені за несплату (несвоєчасну сплату ПДВ) і підпадає під дію підпункту 139.1.11 ПК. Ним встановлено, що суми штрафів та/або неустойки чи пені за рішенням сторін договору або за рішенням відповідних державних органів, суду, які підлягають сплаті платником податку, не включаються до складу витрат.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в експертно-правовій системі «Expertus: Податки»Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль