Облік реалізації товару в роздріб

14 травня 2014 103
ВАСУ визнав неправомірним застосування фінансових санкцій до підприємства за порушення ведення у встановленому законодавством порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації

ВАСУ, погодившись із судами попередніх інстанцій, визнав неправомірним застосування податковим органом фінансових санкцій до підприємства за порушення ведення у встановленому законодавством порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації.

Зокрема, відповідно до пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі — Закон № 265) суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані:

  • вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації;
  • здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

У свою чергу, згідно із Законом № 265 до суб’єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше 10 нмдг. Тобто встановлена відповідальність настає тільки в тому випадку, коли облік товарів за місцем реалізації та зберігання не ведеться взагалі або ведеться з порушенням встановленого порядку. Причому законодавство не встановлює заборони і щодо внутрішнього обліку руху товарів зі складу до точки роздрібної торгівлі.

Як було з’ясовано судом, на підприємстві, що перевірялося,  застосовувалась журнально-ордерна форма бухгалтерського обліку. Сутність цієї форми обліку полягає в застосуванні журналів-ордерів і допоміжних відомостей, які є основними обліковими реєстрами. Журнали-ордери побудовані так, що в них нагромаджуються і підсумовуються дані для перенесення їх до звітних форм.

Сам облік надходження товарів у підприємства роздрібної торгівлі полягає в тому, що товари в торгову мережу надходять на підставі договорів купівлі-продажу (угод, замовлень), що укладаються з постачальниками (оптовими торговими підприємствами чи безпосередньо з підприємствами-виробниками товарів).

При цьому порядок документального оформлення та обліку надходження товарів у підприємства торгівлі (роздрібної, оптової) залежить від місця приймання товарів (складу постачальника чи роздрібного підприємства), виду поставки (в тарі або без тари), способу доставки та інших чинників.

Облік товарів у підприємствах торгівлі ведуть за місцями зберігання та матеріально відповідальними особами в грошовому вимірнику за продажними (роздрібними) цінами.

Бухгалтерією на кожну матеріально відповідальну особу відкривається особовий рахунок, у якому на підставі прибутково-видаткових документів здійснюються записи про надходження, видаток, залишок товарів на звітну дату. Матеріально відповідальні особи в установлені строки подають до бухгалтерії товарні звіти (з доданими прибутково-видатковими документами), які після перевірки служать підставою для облікових записів.Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль