Робоча ситуація дня: Оподаткування ПДФО суми відшкодованих збитків

14 травня 2014 22
Фізична особа надає в оренду приміщення декільком підприємцям. Через необережні дії одного з орендарів сталася пожежа. Чи потрібно оподатковувати кошти, які винний підприємець-орендар відшкодує орендодавцю?

Фізична особа надає в оренду приміщення декільком підприємцям. Через необережні дії одного з орендарів сталася пожежа. Чи потрібно оподатковувати кошти, які винний підприємець-орендар відшкодує орендодавцю?

Згідно зі статтею 22 Цивільного кодексу України (ЦК) особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Пунктом 2 статті 22 ЦК передбачено, що збитками є:

  • втрати, яких особа зазнала у зв’язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або має зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);
  • доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).


Розмір упущеної вигоди, що має відшкодовуватися особі, право якої порушено, не може бути меншим від доходів, одержаних особою, яка порушила право (п. 3 ст. 22 ЦК).
Види отриманих фізичними особами доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу з метою оподаткування ПДФО, зазначені у статті 164 Податкового кодексу України (ПК). Доходи, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, визначені у статті 165 ПК.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізособи — платника податку включається, зокрема, дохід у вигляді неустойки (штрафів, пені), сум відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди, крім сум, що за рішенням суду спрямовуються на відшкодування збитків, завданих платнику податку внаслідок заподіяння йому матеріальної шкоди, а також шкоди життю та здоров’ю (пп. 164.2.14 ПК).
Крім того, оподатковується ПДФО отриманий платником податку дохід як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 ПК) у вигляді суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов’язково відшкодовуються згідно з законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з цим розділом (пп. «г» пп. 164.2.17 ПК).
Отже, якщо орендар відшкодовує фізичній особі матеріальні збитки внаслідок заподіяння шкоди її майну за вироком суду, сума відшкодування не включається до оподатковуваного доходу фізичної особи — орендодавця. Якщо орендар відшкодовує орендодавцю заподіяні збитки, у т. ч. моральні без рішення суду (із власної ініціативи та/або за згодою орендодавця), він має оподаткувати таку суму відшкодування на загальних підставах за ставками, визначеними пунктом 167.1 ПК (15% та 17%).

Податкові агенти щодо податку на доходи фізичних осіб зобов’язані нараховувати, утримувати та сплачувати ПДФО до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі (п. 14.1.180 ПК).
На виконання вимог підпункту «б» пункту 176.2 ПК податковий агент має подати у строки, встановлені для податкового кварталу, податковий розрахунок за формою № 1ДФ до податкового органу за своїм місцезнаходженням.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в експертно-правовій системі «Expertus: Податки»



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль