Робоча ситуація дня: Cписання основних засобів, що знаходяться у податковій заставі, без дозволу податківців

18 червня 2014 62
Підприємство комунальної власності отримало від обласної ради дозвіл на списання зношених та недіючих основних засобів. Підприємство має податковий борг і податкову заставу за цими основними засобами. Чи можна списувати такі основні засоби без дозволу органу контролю, якщо дозволу або офіційної відмови на таке списання він не надає?

Так можна, за умови, що податковий орган не надасть відповідь на ваше звернення впродовж десяти днів з моменту його подання.

Підпунктом 14.1.155 Податкового кодексу України (ПК) визначено, що під терміном «податкова застава» розуміють спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов’язання та пені, не сплачених платником у строк, визначений ПК.

Згідно з пунктом 89.1 ПК право податкової застави виникає у разі:

  • несплати у встановлені строки суми грошового зобов’язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, — з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;
  • несплати у встановлені строки суми грошового зобов’язання, самостійно визначеної органом контролю, — з дня виникнення податкового боргу.

Керівник органу контролю за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податків податкового керуючого.

Податковий керуючий одержує від боржника інформацію про операції із заставленим майном, а в разі його відчуження без згоди органу контролю вимагає пояснення від платника податків або його службових (посадових) осіб (п. 91.3 ПК).

За платником податків зберігається право користування майном, що перебуває у податковій заставі.

При здійсненні операцій з майном, яке перебуває у податковій заставі, без попередньої згоди органу доходів і зборів платник податків несе відповідальність відповідно до закону (п. 92.3 ПК).

Пунктом 124.1 ПК встановлено, що за відчуження платником податків майна, яке перебуває в податковій заставі, без попередньої згоди органу контролю застосовується штраф у розмірі вартості відчуженого майна.

Платник податків може відчужувати майно, що перебуває у податковій заставі, тільки за згодою органу контролю, а також у разі, якщо орган контролю впродовж десяти днів з моменту отримання від платника податків відповідного звернення не надав такому платнику податків відповіді щодо надання (ненадання) згоди (п. 92.1 ПК).

Як бачимо, відповідальність платника податків встановлено лише за здійснення без попередньої згоди органу доходів і зборів операцій з відчуження майна, що перебуває у податковій заставі. Чіткої відповіді на питання про відповідальність платника податку за ліквідацію такого майна Податковий кодекс України та Порядок застосування податкової застави органами доходів і зборів, затверджений наказом МДЗ від 10.10.2013 № 572 (далі — Порядок № 572), не містять.

Нагадаємо, що до набуття чинності Податковим кодексом України, у підпункті «в» підпункту 8.6.1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 181-III було передбачено виняток щодо погодження з податковими органами операцій з ліквідації об’єктів нерухомого або рухомого майна унаслідок форс-мажорних обставин або відповідно до рішень органів державного управління.

Звернемося також до роз’яснень, які з цього питання надавали податкові органи. Так, ДПА у листі від 11.11.2003 № 17579/7/24-1117 вказувала, що законом чітко визначено, що штраф застосовується до платника податків за відчуження майна, яке перебуває в податковій заставі, без згоди з податковим органом. Відчуження майна передбачає передачу права власності на таке майно.

У випадку ліквідації активів, що перебувають у податковій заставі, без узгодження з податковим органом, відчуження майна не відбувається, оскільки операція з ліквідації активів не передбачає переходу права власності на такі активи, а тому до такого платника податків не застосовується штраф.

Отже, робимо висновок, що у нашому випадку в разі ліквідації підприємством комунальної власності майна, що перебуває у податковій заставі, без узгодження з податковим органом, штраф до нього не може бути застосований, оскільки це не передбачено законодавством.

Крім того, щоб уникнути непорозумінь з органами контролю, рекомендуємо також скористатися нормами пункту 92.1 ПК та пункту 4.1 Порядку № 572, а саме:

  • направити до податкового органу (податковому керуючому) звернення про надання дозволу на ліквідацію основних засобів за рішенням державного органу — обласної ради (відповідно обгрунтувати причини їх непридатності для подальшої експлуатації, неможливості або неефективності проведення відновлювальних ремонтів, а також оформити необхідну документацію для списання їх з балансу);
  • впевнитися, що звернення прийнято та зареєстровано належним чином в податковому органі;
  • вважати операцію з ліквідації основних засобів узгодженою з податковим органом, якщо податковий керуючий впродовж десяти днів з моменту отримання цього звернення не надасть підприємству відповіді щодо надання (ненадання) згоди на їх ліквідацію.


Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль