Головбух

Робоча ситуація дня: Відображаємо в обліку продаж цінних паперів

  • 20 червня 2014
  • 64

Підприємство продало прості іменні акції нерезиденту. Як відобразити таку операцію у податковому та бухгалтерському обліку?

Акція є одним з видів цінних паперів. А порядок оподаткування продажу цінних паперів залежить від того, чи є підприємство емітентом таких акцій.

Податок на прибуток

Оподаткування податком на прибуток операцій з торгівлі цінними паперами здійснюється відповідно до норм пункту 153.8 Податкового кодексу України (ПК).

Скачати Посадову інструкцію головного бухгалтера

Облік загального фінансового результату (прибутку/збитку) за операціями з торгівлі цінними паперами ведеться окремо від інших доходів і витрат. При цьому прибуток/збиток визначається за кожною окремою операцією з цінними паперами.

Прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом від відчуження цінних паперів та сумою витрат у зв’язку з придбанням таких цінних паперів та оподатковується податком на прибуток за ставкою 10% (пп. 153.8.1, п. 151.4 ПК). Відповідно, від’ємна різниця означає, що отримано збиток.

Однак, зазначені правила не поширюються на платників податків — емітентів цінних паперів за операціями з розміщення, погашення, викупу, конвертації та повторного їх продажу (п. 153.9 ПК).

Отже, якщо підприємство є емітентом акцій, то сума коштів, отримана ним при вторинному продажу (розміщенні) власних цінних паперів, не відображається у податковому обліку та не оподатковується податком на прибуток.

Податок на додану вартість

Не є об’єктом оподаткування ПДВ операції з випуску (емісії), розміщення у будь-які форми управління та продажу (погашення, викупу) за кошти цінних паперів, що випущені в обіг (емітовані) суб’єктами підприємницької діяльності (пп. 196.1.1 ПК).

Особливий (акцизний) податок

Операції з продажу, обміну або інших способів відчуження цінних паперів, де відбувається перехід права власності на цінні папери, є об’єктом оподаткування особливим податком (пп. 213.1.7 ПК).

Розмір податку за операціями з відчуження цінних паперів встановлюються згідно з пунктом 2151 ПК та залежить від того, чи продаються цінні папери на фондовій біржі, чи поза нею:

  • 0% від суми операції з продажу на фондовій біржі цінних паперів, за якими розраховується біржовий курс;
  • 0,1% від суми операції з продажу поза фондовою біржею цінних паперів, що перебувають у біржовому реєстрі;
  • 1,5% від суми операції з продажу цінних паперів поза фондовою біржею, що не перебувають у біржовому реєстрі

Платниками особливого податку на операції з відчуження цінних паперів є фізична або юридична особа — резидент або нерезидент, які проводять операції з продажу, обміну або інших способів відчуження цінних паперів (пп. 212.1.9 ПК).

Пунктом 213.2 ПК визначено перелік випадків, які не підлягають оподаткуванню. Так, згідно з підпунктом 213.2.4 ПК особливим податком не оподатковуються операції між емітентом та платником податку з викупу та повторного продажу за грошові кошти, розміщення, погашення, конвертації емітентом цінних паперів власного випуску.

Слід зауважити, що податківці вважають платником особливого податку емітента акцій, який здійснює їх первинне розміщення, викуп та повторний їх продаж. При цьому вказані операції платника податку не підлягають оподаткуванню, але відображаються ним у декларації з особливого податку на операції з відчуження цінних паперів та операцій з деривативами (ЗІР, підкатегорія 116.13.01).

Однак така думка не узгоджується з вимогами пункту 219.2 ПК. Згідно із цією нормою вести податковий облік за біржовими та позабіржовими операціями з продажу цінних паперів та подавати податкову звітність контролюючим органам має податковий агент. Ним є відповідний торгівець цінними паперами (ліцензіат), включаючи банк, який здійснює такі операції на підставі договору та зобов’язаний нараховувати, утримувати та сплачувати акцизний податок до бюджету від імені та за рахунок особи з доходів, що виплачуються такій особі.

Таким чином, якщо підприємство є емітентом акцій, то продаж таких акцій не обкладається податками. В інших випадках операції з продажу акцій оподатковуються податком на прибуток та особливим податком. Від оподаткування ПДВ такі операції звільнено.

Враховуючи те, що прості іменні акції згідно з вимогами Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 № 514-VI можуть випускатись та продаватись акціонерним товариством, то у даному випадку підприємство, що продає акції нерезиденту, є емітентом таких акцій. Продаж акцій емітентом не підлягає оподаткуванню.

Приклад. Відображення в обліку емітента продажу акцій нерезиденту

АТ «Алмаз» продало 50 простих іменних акцій нерезиденту по 92 грн.

Собівартість реалізованих акцій — 3750 грн. (75 грн. × 50 шт.)

Отримано оплату за акції у сумі 4600 грн. (92 грн. × 50 шт.) з власного інвестиційного рахунку нерезидента

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

1

Відображено дохід від продажу акцій

377

741

4600

2

Списано собівартість реалізованих акцій

971

352

3750

3

Отримано оплату за акції

311

377

4600

4

Відображено фінансовий результат

741

792

792

971

4600

3750

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини

Скачайте зразок заповнення заяви-розрахунку

Приклад заповнення
Нова форма діє для отримання лікарняних та допомоги