Головбух

Боржник не сплачує інфляційні та річні при поверненні сум авансу та завдатку

  • 23 червня 2014
  • 24

Оскільки між підприємством-позивачем та його контрагентом-відповідачем було укладено договір про оплатне виконання робіт на створення проектної продукції, а кошти, які позивач просить стягнути з відповідача, отримано останнім як попередня оплата за договором, який не було розірвано, то вимогу позивача про стягнення з відповідача перерахованого авансу за договором підряду як безпідставно отриманих коштів визнано судами апеляційної та касаційної інстанцій необґрунтованою

Оскільки між підприємством-позивачем та його контрагентом-відповідачем було укладено договір про оплатне виконання робіт на створення проектної продукції, як встановлено господарськими судами, а кошти, які позивач просить стягнути з відповідача, отримано останнім як попередня оплата за договором, який не було розірвано, то вимогу позивача про стягнення з відповідача перерахованого авансу за договором підряду як безпідставно отриманих коштів відповідно до статті 1212 Цивільного кодексу України (ЦК) визнано судами апеляційної та касаційної інстанцій необґрунтованою.

При цьому не було взято до уваги посилання позивача на надіслану ним відповідачу претензію як на доказ односторонньої відмови від договору в порядку статті 849 ЦК. У цьому випадку претензія за своєю правовою природою є пропозицією про розірвання договору в порядку, передбаченому статтею 188 Господарського кодексу України, а не односторонньою відмовою від договору.

Скачати Посадову інструкцію головного бухгалтера

Вимога позивача про стягнення інфляційних нарахувань на безпідставно набуті кошти, на думку зазначених вище судів, є також необґрунтованою. Обов’язок боржника сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних не виникає, зокрема, у випадках повернення сум авансу та завдатку, повернення безпідставно отриманих коштів (ст. 1212 ЦК), оскільки відповідні дії вчиняються сторонами не на виконання взятих на себе грошових зобов’язань, а з інших підстав.

Така ж правова позиція, викладена у пункті 5.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов’язань» від 17.12.2013 № 14.

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини

Скачайте зразок заповнення заяви-розрахунку

Приклад заповнення
Нова форма діє для отримання лікарняних та допомоги