Головбух

Робоча ситуація дня: Податкові витрати на ПММ для легковика, орендованого у фізособи

  • 26 червня 2014
  • 32

Підприємство планує орендувати легковий автомобіль у фізичної особи, яка має статус суб’єкта підприємницької діяльності, та розраховує на звільнення від обов’язку нотаріального посвідчення договору оренди. Як правильно укласти договір оренди, щоб мати підстави включити до складу податкових витрат вартість ПММ для орендованого автомобіля: з фізичною особою – громадянином (адже свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу виписане саме на нього) чи з фізичною особою – підприємцем?

Свідоцтво про реєстрацію автомобіля, виписане на фізособу-громадянина, не перешкоджає укладенню договору оренди такого автомобіля із цією фізособою в якості підприємця. Адже власники вільні у використанні свого майна на власний розсуд, в т. ч. для здійснення підприємницької діяльності (ст. 319 та 320 Цивільного кодексу України; ЦК). У такому разі у договорі обов’язково слід згадувати фізособу, як підприємця. Не зайвим буде також вказати номер та дату запису про держреєстрацію фізособи-підприємця.

 Нотаріальне посвідчення договору оренди

Скачати Посадову інструкцію головного бухгалтера

 Однак укладення підприємством договору оренди автомобіля із фізособою-підприємцем не гарантує звільнення від обов’язку нотаріального посвідчення такого договору. Справа в тому, що серед контролюючих органів та судів немає одностайності у питанні застосування статті 799 ЦК. А ця норма вимагає посвідчувати нотаріально такий договір за участю фізособи.

ВГСУ, наприклад, вважає, що договір оренди автомобіля, укладений за участю фізособи-підприємця як суб’єкта господарювання, не обов’язково посвідчувати нотаріально (інформаційний лист від 22.01.2013 № 01-06/85/2013). А на думку МДЗ такий договір підлягає нотаріальному посвідченню (роз’яснення щодо практики застосування норм Податкового кодексу від 01.07.2013).

 Право на податкові витрати

 На податковий облік підприємства-орендаря не впливає статус фізособи-орендодавця (підприємницький чи непідприємницький).

В обох випадках підприємство має право враховувати витрати на пально-мастильні матеріали (ПММ) для орендованого автомобіля при розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток. За умови, що такий автомобіль використовується у господарській діяльності підприємства та за наявності підтвердних первинних документів. Вартість ПММ для орендованого легковика відноситься до адміністративних витрат, які у складі інших податкових витрат визнаються витратами того звітного періоду, в якому вони були здійснені (пп. «в» пп. 138.10.2 Податкового кодексу України).

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини

Скачайте зразок заповнення заяви-розрахунку

Приклад заповнення
Нова форма діє для отримання лікарняних та допомоги