Головбух

Робоча ситуація дня: Чи можливе користування майном одночасно за двома договорами

  • 15 липня 2014
  • 29

Згідно з умовами договору про спільну діяльність у якості внеску у спільну діяльність навчально-виробниче підприємство УТОГ (Сторона 2) передає ТОВ (Стороні 1) приміщення на підставі договору оренди, укладеного на 2 роки 11 місяців (розмір орендної плати 1 грн. на рік). Чи є законною з правової точки зору передача приміщення у спільну діяльність на підставі договору оренди на визначений строк? Як такий внесок обліковувати у спільній діяльності? Чи допустимий розмір орендної плати 1 грн. на рік?

Згідно з умовами договору про спільну діяльність у якості внеску у спільну діяльність навчально-виробниче підприємство УТОГ (Сторона 2) передає ТОВ (Стороні 1) приміщення на підставі договору оренди, укладеного на 2 роки 11 місяців (розмір орендної плати 1 грн. на рік). Чи є законною з правової точки зору передача приміщення у спільну діяльність на підставі договору оренди на визначений строк? Як такий внесок обліковувати у спільній діяльності? Чи допустимий розмір орендної плати 1 грн. на рік?

 Як зрозуміло з питання, підприємство УТОГ уклало два цивільно-правові договори, тож почнемо з договору про спільну діяльність.

Скачати Посадову інструкцію головного бухгалтера

 Договір про спільну діяльність

 Відповідно до статті 1133 Цивільного кодексу України (ЦК) вкладом учасника вважається все те, що він вносить у спільну діяльність (спільне майно), у т. ч. грошові кошти, інше майно, професійні й інші знання, навички та вміння, а також ділова репутація та ділові зв’язки.

Майно, як визначено у статті 190 ЦК, — це окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов’язки. Майновими вважаються права вимоги, які має кредитор у зобов’язанні.

Таким чином, можна зробити висновок, що підприємство УТОГ може передати приміщення у спільну діяльність у вигляді майна. Однак передати приміщення в оренду він може лише учаснику, уповноваженому представляти інтереси інших учасників за договором про спільну діяльність.

Отже, використання одночасно двох договорів у формі, визначеній у запитанні, є неприпустимим. Оскільки при передачі майна у спільну діяльність підприємство УТОГ втрачає право власності на майно, яке стає спільною частковою власністю учасників, воно не може одноосібно передати в оренду майно третій стороні.

 Договір оренди

 Аналогічна ситуація з договором оренди. Якщо приміщення передано в оренду на 2 роки та 11 місяців, то підприємство УТОГ втрачає право користування цим майном на вказаний період, а відтак і позбавлене права передачі у спільну діяльність упродовж строку дії договору оренди.

Передання приміщення, як і будь-якого іншого майна, у спільну діяльність прирівнюється до продажу та оподатковується ПДВ (п. 196.1.7 Податкового кодексу України; ПК).

У випадку, якщо просте товариство (діяльність на підставі договору про спільну діяльність, який передбачає об’єднання вкладів учасників) користується приміщенням безоплатно, воно зобов’язане відобразити дохід від безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), передбачений пунктом 135.5.4 ПК.

 Граничний розмір орендної плати

Що стосується розміру орендної плати у сумі 1 грн., то в даному випадку йдеться про укладення договору оренди із ТОВ (Сторона 1 та представник за Договором про спільну діяльність), на яке покладено обов’язок ведення бухгалтерського обліку спільної діяльності, як передбачено у частині 2 статті 1134 ЦК.

Слід також констатувати, що договір укладено із пов’язаною особою у розумінні підпункту 14.1.159 ПК, оскільки пов’язані особи — юридичні та/або фізичні особи, відносини між якими можуть впливати на умови або економічні результати їх діяльності чи діяльності осіб, яких вони представляють.

Відповідно до пункту 14.1.71 ПК звичайною вважається ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено Податковим кодексом. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін.

У даному випадку ТОВ (Сторона 1 у договорі про спільну діяльність) має взяти на себе додаткові зобов’язання для того, щоб обгрунтувати «звичайність» ціни. Зазвичай таким зобов’язанням є виконання поточного чи капітального ремонту будівлі.

Розмір орендної плати в 1 грн. є допустимим, доки не доведено зворотного. Однак у будь-якому випадку така операція є досить ризикованою.

Рекомендації. Можливо, учасникам вищевказаних правовідносин варто використати інші, менш ризикові способи досягнення мети, залежно від її природи, — наприклад, передати будівлю за договором управління.

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини

Скачайте зразок заповнення заяви-розрахунку

Приклад заповнення
Нова форма діє для отримання лікарняних та допомоги