Головбух

Робоча ситуація дня: Визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті

  • 16 липня 2014
  • 180

Підприємство здійснило передоплату нерезиденту за сировину, але валютний контракт не буде виконано. Нерезидент буде повертати валюту (передоплату) у строк, що не перевищує 90 календарних днів. Чи будуть нараховані курсові різниці в податковому обліку від операції з повернення валюти у зв’язку з неможливістю поставити сировину по контракту? Як відобразити операцію в бухгалтерському обліку?

Підприємство здійснило передоплату нерезиденту за сировину, але валютний контракт не буде виконано. Нерезидент буде повертати валюту (передоплату) у строк, що не перевищує 90 календарних днів. Чи будуть нараховані курсові різниці в податковому обліку від операції з повернення валюти у зв’язку з неможливістю поставити сировину по контракту? Як відобразити операцію в бухгалтерському обліку?

Податковий облік

Скачати Посадову інструкцію головного бухгалтера

Відповідно до підпункту 153.1.2 Податкового кодексу України (ПК) у податковому обліку підлягають перерахунку за офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти витрати, здійснені (нараховані) платником податку в іноземній валюті у зв’язку з придбанням у звітному податковому періоді товарів, робіт, послуг. У ситуації коли резидент здійснив попередню оплату нерезиденту за сировину, ця операція в податковому обліку резидента не буде відображена (пп. 139.1.3 ПК).

Таким чином, попередня оплата не впливає на формування податкових витрат підприємства-резидента.

Однак виникає питання, чи має право або чи повинне (у разі виникнення податкових доходів) підприємство-резидент відображати курсові різниці у податковому обліку при поверненні суми передоплати нерезидентом? Вважаємо, що має право на підставі підпункту 153.1.3 ПК.

Визначення курсових різниць від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти здійснюється відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку. При цьому:

  • прибуток (позитивне значення курсових різниць) ураховується у складі податкових доходів платника податку;
  • збиток (від’ємне значення курсових різниць) — у складі податкових витрат платника податку.

Крім того, у ЗІР (підкатерія 102.13) є консультація про те, що прибуток або збиток від перерахунку курсових різниць за валютними коштами, які в бухгалтерському обліку відносяться до монетарних статей балансу, у т. ч. у разі придбання іноземної валюти для використання її не в господарській діяльності, включаються у податковому обліку до доходів/витрат платника податку.

Тобто у підприємства-резидента є всі підстави для включення як до складу податкового доходу позитивної курсові різниці, так і до складу податкових витрат від’ємної курсової  різниці при поверненні суми передоплати нерезидентом.

 Бухгалтерський облік

У бухгалтерському обліку відповідно до пункту 5 П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів» операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображаються у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на дату здійснення операції (дата визнання активів, зобов’язань, власного капіталу, доходів і витрат).

Згідно з пунктом 7 П(С)БО 21 на кожну дату балансу монетарні статті в іноземній валюті відображаються з використанням валютного курсу на дату балансу.

Звертаємо увагу! Монетарні статті — статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов’язання, які будуть отримані або сплачені у фіксованій (або визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів.

Визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті проводиться на дату здійснення господарської операції (в межах її обсягу) та на дату балансу (п. 8 П(С)БО 21). При цьому позитивне або від’ємне значення курсових різниць розраховується між офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти, що діяв на дату погашення такої частини заборгованості, та офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти на дату визнання такої заборгованості або на дату звітного балансу, залежно від події, що сталася пізніше. Якщо частина заборгованості залишилась непогашеною, вона перераховується на найближчу дату балансу або на дату її погашення, залежно від події, що сталася раніше.

Курсові різниці від перерахунку грошових коштів в іноземній валюті та інших монетарних статей про операційну діяльність відображаються у складі інших операційних доходів (витрат).

Як відобразити в обліку підприємства-резидента операції перерахування та повернення передоплати в іноземній валюті, розглянемо на прикладі.

ПРИКЛАД. Відображення в обліку операцій з перерахування та повернення інвалюти у зв’язку з неможливістю виконання зовнішньоекономічного контракту

Підприємство здійснило 17.03.2014 року передплату нерезиденту 1000 дол. США (офіційний курс на дату здійснення операції становив 9,60070 грн. за 1 дол. США). У зв’язку з неможливістю поставити сировину контракт було розірвано, всю суму передплати нерезидент повернув 14.05.2014 (у строк, що не перевищує 90 календарних днів). Офіційний курс становив:

- на дату балансу 31.03.2014 — 10,10920 грн. за 1 дол. США.

- на дату повернення передплати 14.05.2014 — 11,76452 грн. за 1 дол. США

Дата

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

17.03.2014

Перераховано передоплату нерезиденту

3712

312

9600,70 UAH

1000 USD

31.03.2014

Відображено

курсову різницю на дату балансу (10,10920 – 9,60070) × 1000

3712

714

508,50

508,50

14.05.2014

Повернено суму передоплати нерезидентом

312

632

11764,52 UAH

1000 USD

14.05.2014

Проведено взаємозалік заборгованостей

632

3712

10109,20 UAH

1000 USD

14.05.2014

Відображено курсову різницю на дату повернення передоплати (11,76452 – 10,10920) × 1000

632

714

1655,32

1655,32

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини