Головбух

Робоча ситуація дня: Оподаткування доходів, отриманих від здавання в оренду квартири

  • 28 липня 2014
  • 26

Який порядок оподаткування доходів, отриманих фізичними особами від здавання в оренду квартири? Чи необхідно при цьому подавати декларацію про доходи? Чи має право орендодавець на отримання від орендаря відшкодування вартості сплачених рахунків за електроенергію, якщо договір на постачання електроенергії оформлено на орендодавця? Чи оподатковується таке відшкодування?

Який порядок оподаткування доходів, отриманих фізичними особами від здавання в оренду квартири? Чи необхідно при цьому подавати декларацію про доходи? Чи має право орендодавець на отримання від орендаря відшкодування вартості сплачених рахунків за електроенергію, якщо договір на постачання електроенергії оформлено на орендодавця? Чи оподатковується таке відшкодування?

Підпунктом 14.1.54 Податкового кодексу України (ПК) встановлено, що доходом, отриманим резидентами та нерезидентами, є будь-який дохід із джерел походження з України, отриманий протягом звітного оподатковуваного періоду, у т. ч. й дохід, отриманий від надання в оренду майна, розташованого на території України.

Скачати Посадову інструкцію головного бухгалтера

Дохід від надання майна в оренду, визначений у порядку, встановленому пунктом 170.1 ПК, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи (164.2.5 ПК).

Оподаткування орендних доходів

Відповідно до підпункту 170.1.5 ПК податковим агентом платника податку — орендодавця при нарахуванні доходу від надання в оренду об’єктів нерухомості є орендар.

Якщо орендар є фізичною особою та не є суб’єктом господарювання, то орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету протягом 40 календарних днів, після останнього дня звітного кварталу. Суми отриманого доходу та сплаченого податку відображаються у річній податковій декларації, яка подається до 1-го травня наступного року (пп. 49.18.4 та 170.1.5 ПК).

Орендний дохід оподатковується за ставкою 15%. У разі якщо загальна сума отриманих платником податку у звітному податковому місяці доходів перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, ставка податку становить 17% суми перевищення з урахуванням податку, сплаченого за ставкою 15%.

Компенсація комунальних послуг

Відповідно до статті 762 Цивільного кодексу України (ЦК) за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Якщо орендується житлове приміщення то його наймач зобов’язаний самостійно вносити плату за комунальні послуги, якщо інше не встановлено договором найму (ст. 815 ЦК).

До комунальних послуг, зокрема, відноситься задоволення потреб у електропостачанні (ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875-IV).

Згідно з частинами 2 та 3 статті 6 ЦК сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачено актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовано цими актами. Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд.

Таким чином, сторони при укладенні договору оренди приміщення повинні узгодити та в істотних умовах договору чітко врегулювати питання компенсації вартості комунальних послуг.

Оскільки компенсація вартості комунальних послуг здійснюється на підставі договору оренди, то її слід розглядати як доходи від надання майна в оренду та обкладати ПДФО за вищевказаними правилами.

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини

Скачайте зразок заповнення заяви-розрахунку

Приклад заповнення
Нова форма діє для отримання лікарняних та допомоги