Особливості обчислення та сплати податку на додану вартість

1 серпня 2014 54
Під час проведення «гарячої лінії» у Міндоходів були розглянуті питання лізингових операцій, компенсації витрат земельного податку, придбання матеріальних цінностей з метою подальшого безкоштовного передання та інші

Ми продовжуємо знайомити вас із найбільш цікавими питаннями «гарячої лінії», яку провело  Міндоходів України. На запитання платників відповідала заступник начальника відділу розгляду звернень з ПДВ Управління методології непрямих податків Департаменту координації нормотворчої та методологічної роботи з питань оподаткування Міністерства доходів і зборів України Аліна Кравзюк.

 

Судновласник-резидент надає нерезиденту у фрахт судно для здійснення міжнародних перевезень. Чи є така операція об’єктом оподаткування ПДВ?

Відповідно до статті 912 Цивільного кодексу України від 16.01.2003  № 435-IV, за договором чартеру (фрахтування) одна сторона (фрахтівник) зобов’язується надати другій стороні (фрахтувальникові) за плату всю або частину місткості в одному чи кількох транспортних засобах на один або кілька рейсів для перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти або з іншою метою, якщо це не суперечить закону й іншим нормативно-правовим актам.

Порядок укладення договору чартеру (фрахтування), а також форма цього договору встановлюються транспортними кодексами (статутами).

Статтею 203 Кодексу торговельного мореплавства України від 23.05.95  № 176/95-ВР визначено, що за договором чартеру (фрахтування) судна на певний час судновласник зобов’язується за обумовлену плату (фрахт) надати судно фрахтувальнику для перевезення пасажирів, вантажів та для інших цілей торговельного мореплавства на певний час. Надане фрахтувальнику судно може бути укомплектоване екіпажем (тайм-чартер) або не споряджене та не укомплектоване екіпажем (бербоут-чартер).

При цьому договір передачі фрахтувальнику судна, не укомплектованого екіпажем, статтею 215 Кодексу торговельного мореплавства кваліфікується як договір лізингу судна.

Зазначене підтверджується також науково-практичним коментарем до статті 912 Цивільного кодексу, у якому, зокрема, зазначено, що договори фрахтування судна на певний час і договори лізингу судна є різновидом договору оренди транспортних засобів.

Таким чином, операції з надання в бербоут-чартер суден, у тому числі для використання за межами митної території України, слід розглядати як операції з надання послуг, місце постачання яких розташоване на території України, оскільки, відповідно до пункту 186.4 статті 186 Податкового кодексу, місцем постачання послуг є місце реєстрації постачальника, а тому судновласник-резидент за надання нерезиденту у фрахт судна для здійснення міжнародних перевезень має нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ на таку операцію.

 

Бюджетна організація (балансоутримувач) надає в оренду будівлю й отримує від орендаря компенсацію витрат на енергоносії та земельного податку. Чи потрібно бюджетній організації нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ на отриману компенсацію, виписувати податкову накладну та включати її до реєстру виданих та отриманих податкових накладних?

До бази оподаткування включаються вартість товарів або послуг, які постачаються (за виключенням суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та/або суми відшкодування орендодавцю — бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та енергоносії), та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів або послуг, поставлених таким платником податку (п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу).

Отже, якщо відшкодування сум земельного податку за земельну ділянку під об’єктом оренди або відшкодування витрат на енергоносії отримує орендодавець — бюджетна установа, то такі кошти, як складова витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, до бази оподаткування не включаються, не оподатковуються ПДВ та податкова накладна не виписується.

 

Підприємство придбало товарно-матеріальні цінності для безкоштовного передання неприбутковій організації. Чи має право підприємство на формування податкового кредиту за придбаними ТМЦ та чи необхідно нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ за безкоштовної передачі даних ТМЦ неприбутковій організації?

Відповідно до пункту 198.3 статті 198 Податкового кодексу, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів або послуг (у разі здійснення контрольованих операцій — не вище рівня звичайних цін, встановлених згідно зі ст. 39 цього Кодексу) та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі за їх імпорту) та послуг із метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Господарською діяльністю визнається діяльність особи, що пов’язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами (пп. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу).

Якщо придбані необоротні активи/товари/послуги починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, такий платник, відповідно до пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу, зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної згідно з пунктом 189.1 статті 189 цього Кодексу.

Таким чином, платник податку, який придбав ТМЦ для безкоштовної передачі іншому підприємству, суми ПДВ, сплачені за придбання таких ТМЦ, не повинен був включати до складу податкового кредиту, а під час передання таких ТМЦ іншому підприємству податкові зобов’язання з ПДВ нараховувати не потрібно.

 

У якій податковій декларації з ПДВ сільськогосподарським підприємством — суб’єктом спеціального режиму оподаткування відображається операція з отримання передоплати за постачання сільськогосподарської продукції з майбутнього врожаю?

Відповідно до пункту 6 розділу І Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міндоходів України від 13.11.2013 № 678, платники податку, які згідно зі статтею 209 Податкового кодексу застосовують спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, крім декларації 0110 подають податкову декларацію з позначкою «0121»/«0122»/«0123», яка є невід’ємною частиною звітності за відповідний звітний період. До такої податкової декларації включаються лише ті операції, що стосуються спеціального режиму, установленого наведеною статтею.

У рядку 1 декларації «0121» — «0123» зазначаються виключно операції з постачання сільськогосподарським підприємством вироблених (наданих) сільськогосподарських товарів/послуг на власних або орендованих виробничих потужностях, а також на давальницьких умовах (п. 3 р. V Порядку № 678).

Якщо сільськогосподарський товаровиробник — суб’єкт спеціального режиму оподаткування відповідно до умов укладеного договору отримує передоплату за сільськогосподарську продукцію власного виробництва, яка поставлятиметься в майбутньому, то на дату отримання такої передоплати (перша подія) він зобов’язаний визначити податкові зобов’язання та виписати податкову накладну покупцю за цією операцією у загальновстановленому порядку.

Якщо на операцію з поставки такої продукції поширюється спеціальний режим оподаткування, то сума передоплати підлягає відображенню в декларації з ПДВ «0121» — «0123» за наслідками звітного (податкового) періоду, у якому виникли податкові зобов’язання.



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль