Головбух

Арсеній Яценюк про урядову реформу податкової системи в Україні

  • 7 серпня 2014
  • 13

Уряд України пропонує комплексний план змін у податковій системі

Уряд України пропонує комплексний план змін у податковій системі. Про це на засіданні Кабінету Міністрів у середу, 6 серпня, заявив Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк.

Глава Уряду повідомив, що Кабмін розробив план економічного зростання: «Ми вважаємо, що Парламент у вересні повинен прийняти закон про економічне зростання, який передбачає податкову реформу, реформу єдиного соціального внеску та скасування податкової міліції. Це перший пакет, який необхідний для того, щоб Україна почала розвиватися».

Скачати Посадову інструкцію головного бухгалтера

При цьому він зазначив, що основні проблеми української податкової системи — це кількість податків, система їх адміністрування та податкові ставки. Сьогодні в Україні існують 22 обов’язкові платежі, які сплачують суб’єкти підприємницької діяльності. Уряд натомість пропонує залишити лише 9 податків.

За словами Арсенія Яценюка, скасовується «низка рудиментів», у першу чергу, збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності: «У багатьох суб’єктах підприємницької діяльності висить папірець — написано «патент». 123 тисячі платників податку абсолютно неефективно використовують свій час, і ми вважаємо, що цей збір повинен бути скасований».

Також, повідомив Глава Уряду, пропонується скасувати збір у вигляді цільової надбавки на природний газ для споживачів усіх форм власності, рентну плату за транспортування нафти й газу, збір за місця для паркування транспортних засобів, туристичний збір і збір на виноградарство, садівництво та хмелярство.

Частина податків, за концепцією Кабміну, трансформується й узагальнюється: «Ми якісно видозмінюємо акцизний податок. Тепер до нього будуть входити сам класичний акцизний податок і додаткові платежі, які за своєю правовою природою прив’язані до акцизу. Тому що акциз — це податок на розкіш. У рамках нового акцизного збору ми вводимо класичний податок на розкіш, переводимо туди реєстрацію першого транспортного засобу, екологічний податок з палива і збір за цільову надбавку з тарифу за електроенергію».

Уряд пропонує також ліквідувати збір за використання лісових ресурсів і перевести в класичний екологічний податок.

Щодо рентної плати, Арсеній Яценюк нагадав, що Уряд підвищив рентні платежі на найбільш прибуткові галузі української економіки — газ і нафту, руду та інші корисні копалини: «Ми трансформуємо рентну плату та пропонуємо збір за спеціальне використання води, плату за користування надрами і збір за використання радіочастотного ресурсу України перевести в єдиний рентний платіж і встановити нову систему і базу оподаткування».

Що стосується податку на нерухоме майно та плати за землю, Уряд пропонує перейти в класичну європейську модель і ввести єдиний податок на нерухоме майно, який буде передбачати оподаткування як земельних ділянок, так і нерухомості, яка розташована на земельних ділянках. Уряд планує перевести в систему єдиного податку фіксований сільськогосподарський податок. У межах законопроекту про бюджетну децентралізацію податок на нерухоме майно і єдиний податок (колишній сільськогосподарський податок) перейдуть виключно в бюджети місцевих територіальних громад.

Щодо податку на прибуток Глава Уряду зазначив, що сьогодні він сплачується за остаточним принципом, «реальний прибуток і платежі до бюджету не відповідають дійсності». Уряд пропонує уніфікацію бухгалтерського і податкового обліку: «Те, про що говорять вже десятки років і що жодного разу так і не відбулося, — скасувати податковий облік з податку на прибуток і перевести облік сплати й нарахування податку на прибуток виключно на підставі даних бухгалтерського обліку».

Арсеній Яценюк зазначив, що в цій схемі передбачені лише три виключення на противагу 49 пунктам, за якими різняться податковий і бухгалтерський облік: «Залишиться лише три спеціальні регулюючі функції, які будуть впливати на нарахування податку на прибуток: амортизація, формування резервів і фінансові операції. І робити це повинні виключно з тієї точки зору, що міжнародні стандарти бухгалтерського обліку дають таке широке визначення цих трьох пунктів, що всі країни, як правило, у своєму податковому обліку регулюють відповідні три категорії окремим законодавством».

Кабінет Міністрів також запропонував на обговорення модель реформування ПДВ у аграрному секторі. «Усі, в кого річний обсяг виручки не більший 20 мільйонів гривень і в кого не більше 3 тисяч гектарів, залишаються на сьогоднішній системі оподаткування податку на додану вартість. Інші переходять на загальну систему оподаткування».

«Загалом це означає, що 90% усіх суб’єктів підприємницької діяльності, які працюють в аграрному секторі, залишаються на пільговій системі оподаткування. Решта переходить на загальну систему оподаткування», — пояснив Арсеній Яценюк.

Він додав, що в стінах Парламенту є дуже серйозне аграрне лобі, і саме для цього готовий до дискусії з Верховною Радою з приводу того, яку систему сплати суб’єктами підприємницької діяльності в аграрному секторі обрати.

Було зазначено, що зміна режиму оподаткування в АПК потягне за собою зміну підходів у державній підтримці підприємств галузі: «Вважаю, що наступного року основним елементом підтримки підприємств АПК, у першу чергу, повинна бути компенсація процентної ставки за отриманими кредитами. Це найбільш прозорий і ефективний механізм».

«До кінця поточного року у нас є майже 0,5 мільярда гривень на компенсацію процентних ставок. У наступному році ми передбачимо значнішу суму коштів для того, щоб компенсувати для сільгоспвиробників процентні витрати, пов’язані з залученням кредитів», — підкреслив Арсеній Яценюк.

Насамкінець Глава Уряду сказав, що для обговорення концепції податкової реформи з представниками бізнесу та громадою буде виділено місяць: «У перший пленарний тиждень вересня остаточний проект після обговорення з країною буде внесено до Парламенту».

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини

Скачайте зразок заповнення заяви-розрахунку

Приклад заповнення
Нова форма діє для отримання лікарняних та допомоги