Головбух

Робоча ситуація дня: Особливості оподаткування військовим збором

  • 13 серпня 2014
  • 20

Що є об’єктом та базою оподаткування військовим збором, чи існує максимальне обмеження бази оподаткування? Чи оподатковуються нарахування за 1 та 2 серпня та донарахування за минулі періоди? Чи оподатковуються декретні, лікарняні, матдопомога, допомога на поховання та середній заробіток мобілізованих працівників? Чи є пільги з військового збору?

Що є об’єктом та базою оподаткування військовим збором, чи існує максимальне обмеження бази оподаткування? Чи оподатковуються нарахування за 1 та 2 серпня та донарахування за минулі періоди? Чи оподатковуються декретні, лікарняні, матдопомога, допомога на поховання та середній заробіток мобілізованих працівників? Чи є пільги з військового збору?

Військовий збір запроваджено з 03.08.2014 по 31.12.2015 Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» від 31.07.2014 № 1621-VII.

Скачати Посадову інструкцію головного бухгалтера

Об’єкт та база оподаткування

Оподаткуванню військовим збором підлягають доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами (виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця (учасника), отриманого від організатора азартної гри).

При цьому база оподаткування військовим збором не зменшується на суми ПДФО, ЄСВ, страхових внесків до Накопичувального фонду, у випадках, передбачених законом, тощо (пп. 2 п. 161 підрозділу 10 перехідних положень Податкового кодексу України; ПК).

Військовий збір утримується з фізичних осіб. Доходи фізичних осіб — підприємців не є об’єктом оподаткування.

Обмеження максимальної величини бази оподаткування військовим збором чинним законодавством не передбачено.

Слід зауважити також, що й база оподаткування ПДФО для нарахувань у вигляді заробітної плати та винагород за цивільно-правовими договорами не зменшується на суму військового збору (п. 164.6 ПК).

Окремих пільг із військового збору не передбачено.

Нарахування за 1 та 2 серпня та донарахування за минулі періоди

Пункт 16-1 підрозділу 10 перехідних положень ПК, яким запроваджується військовий збір, набрав чинності 03.08.2014. Тому із заробітної плати, нарахованої за періоди до 02.08.2014 включно, військовий збір не утримується.

На нашу думку, нарахування та донарахування, що здійснюються з 03.08.2014 за попередні періоди, також не мають обкладатись військовим збором.

Однак, у ДФС вважають, що доходи, нараховані після 03.08.2014 за липень, за 1-2 серпня 2014 та інші попередні періоди до зазначеної дати підлягають обкладенню військовим збором, оскільки нарахування доходів відбувається після запровадження військового збору.

Особливості оподаткування військовим збором окремих виплат

Належність таких виплат, як лікарняні, декретні, матдопомога, допомога на поховання, середній заробіток мобілізованим співробітникам, до об’єктів оподаткування військовим збором не врегульовано законодавчо.

Зазвичай, податківці під час розгляду таких питань керуються Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5.

Зважаючи на їхні висновки щодо складу заробітної плати у контексті оподаткування ПДФО, від податкового відомства можна очікувати таке.
Лікарняні — оподатковуються військовим збором. Виплати по листках непрацездатності з метою обкладення ПДФО прирівнюються до зарплати (лист ДПА від 18.03.2011 № 5453/6/17-0715).
Декретні — не оподатковуються, оскільки не відносяться до фонду оплати праці.
Матеріальна допомога, яка:
  • виплачується систематично всім або більшості працівникам, — оподатковується;
  • надається окремим працівникам за їхніми заявами у зв’язку з особистими обставинами та носить разовий характер, — не оподатковується.
Допомога на поховання — не оподатковується.
Середній заробіток мобілізованих працівників оподатковується військовим збором.

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини