Головбух

Робоча ситуація дня: Чи можливе відшкодування ПДВ за неотриманими основними засобами?

  • 20 серпня 2014
  • 26

Чи правомірне скасування податківцями заявленої підприємством (із дворічним стажем платника ПДВ) у звітності за червень 2014 суми бюджетного відшкодування від’ємного підсумку, що виник у травні 2014 внаслідок оплати основних засобів, які ще не отримано? Податківці наполягають на тому, що бюджетне відшкодування можна отримати лише за оплаченими та фактично поставленими основними засобами. Як захистити своє право на відшкодування?

Чи правомірне скасування податківцями заявленої підприємством (із дворічним стажем платника ПДВ) у звітності за червень 2014 суми бюджетного відшкодування від’ємного підсумку, що виник у травні 2014 внаслідок оплати основних засобів, які ще не отримано? Податківці наполягають на тому, що бюджетне відшкодування можна отримати лише за оплаченими та фактично поставленими основними засобами. Як захистити своє право на відшкодування?

Вимоги податківців неправомірні.

Скачати Посадову інструкцію головного бухгалтера

Ще з «докодексових» часів податківці наполягають на тому, що надання права на бюджетне відшкодування, якщо нарахування податкового кредиту відбулося внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних засобів, залежить від того, чи відображено на балансі підприємства надходження (придбання, створення) основних засобів.

Однак Податковий кодекс України (ПК) не містить подібних обмежень.

Основою бюджетного відшкодування є податковий кредит, точніше — та його частина, що припадає на від’ємний підсумок у декларації.

Відповідно до пункту 198.3 ПК, право на нарахування податкового кредиту виникаєнезалежно від того, чи основні фонди, що придбаваються, почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду.

Лише за умови, якщо платник ПДВ придбає необоротні активи, які призначаються для їх використання в операціях, що не є об’єктом оподаткування або звільняються від оподаткування, то суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв’язку з таким придбанням, не відносяться до податкового кредиту зазначеного платника (п. 198.4 ПК).

Тобто в даній ситуації податковий кредит за оплаченими, але не отриманими основними засобами абсолютно законний. Підприємство мало право включити до податкового кредиту суму ПДВ за правилом «першої події», встановленим у пункті 198.2 ПК.

Вимоги до бюджетного відшкодування, передбачені підпунктами 200.4 та 200.5 ПК, також дотримано.

Так, відповідно до пункту 200.5 ПК, не мають права на отримання бюджетного відшкодування особи, які:

  • були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів);
  • мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів).
В обох випадках придбання основних фондів не впливає на обмеження права платника отримати бюджетне відшкодування.

Таким чином, у даному випадку законні перешкоди для отримання відшкодування відсутні.

Рішення податківців про скасування відшкодування можна оскаржити в адміністративному або судовому порядку (ст. 56 ПК), але успішне завершення такої процедури не гарантовано. Якщо отримання основних засобів очікується незабаром, то краще дочекатися цієї події та задекларувати відшкодування повторно (вже із зарахованими на баланс основними засобами). Це буде швидше та простіше.

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини

Скачайте зразок заповнення заяви-розрахунку

Приклад заповнення
Нова форма діє для отримання лікарняних та допомоги