Головбух

Робоча ситуація дня: Підприємство оплачує працівнику житло: чи утримувати військовий збір

  • 21 серпня 2014
  • 20

Підприємство орендує для директора квартиру. Чи потрібно утримувати військовий збір з суми, сплаченої за оренду квартири? Якщо так, то чи потрібно застосовувати натуральний коефіцієнт?

Підприємство орендує для директора квартиру. Чи потрібно утримувати військовий збір з суми, сплаченої за оренду квартири? Якщо так, то чи потрібно застосовувати натуральний коефіцієнт?

Однозначної відповіді на дане запитання Податковий кодекс України (ПК) не містить.

Скачати Посадову інструкцію головного бухгалтера

І ось чому.

Об’єктом оподаткування військовим збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 Прикінцевих положень Податкового кодексу України; ПК).

Відповідно до підпункту 2.3.4 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5, оплата квартири та найманого житла відноситься до фонду заробітної плати як інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Оплата квартири та найманого житла відноситься до фонду заробітної плати.

Підтвердженням зарплатного статусу такого доходу є передбачення можливості оплати оренди квартири для директора у трудовому або колективному договорі. У такому разі орендна плата відноситься до фонду оплати праці та, відповідно, оподатковується військовим збором.

Ще одним підтвердженням цьому є відповідь податківців у ЗІР (підкатегорія 132.02). У ній зазначено, що під об’єктом оподаткування військовим збором розуміється дохід, який нараховується (виплачується, надається) платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами. Тобто, якщо можливість оплати підприємством за працівника вартості житла передбачена колдоговором чи трудовим договором, то такий дохід працівника можна відносити до його зарплати та оподатковувати військовим збором.

Проте колдоговір може не містити положень щодо оплати підприємством найманого житла для директора. Але це зовсім не означає, що підприємство не має права на таку оплату. Просто податкові наслідки будуть іншими. Такий дохід буде для директора додатковим благом (пп. «а» пп. 164.2.17 ПК). Наголошують на цьому і податківці у відповіді ЗІР (підкатегорія 103.02).

У такому випадку військовий збір із суми орендної плати за квартиру не утримується.

При цьому звертаємо увагу, що на сьогодні роз’яснення по деталізації об’єктів оподаткування військовим збором відсутні. Тож радимо скористатись правом на індивідуальну податкову консультацію та звернутись із зазначеним питанням до фіскалів.

З приводу натурального коефіцієнта зазначимо таке. На нашу думку, його не потрібно застосовувати, оскільки посилання на нього у пункті 16-1 підрозділу 10 Перехідних положень ПК нема. Застосування натурального коефіцієнта передбачено пунктом 164.5 ПК при визначенні бази оподаткування податком на доходи фізичних осіб.

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини

Скачайте зразок заповнення заяви-розрахунку

Приклад заповнення
Нова форма діє для отримання лікарняних та допомоги