Головбух

Нацбанк запроваджує додаткові адміністративні заходи для стабілізації ситуації на валютному ринку

  • 26 серпня 2014
  • 20

З огляду на напружену ситуацію на валютному ринку Правління Національного банку України прийняло постанову «Про врегулювання ситуації на валютному ринку України»

З огляду на напружену ситуацію на валютному ринку Правління Національного банку України 20 серпня 2014 року прийняло постанову «Про врегулювання ситуації на валютному ринку України» № 515  (далі — Постанова № 515).

Постановою № 515 запроваджено обов’язковий продаж надходжень в іноземній валюті на міжбанківському валютному ринку України. Також установлено, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів.

Скачати Посадову інструкцію головного бухгалтера

На думку Голови Національного банку України Валерії Гонтаревої, застосування таких тимчасових заходів з боку регулятора сприятиме стабілізації ситуації на валютному ринку. «Ми продовжили строк дії норми щодо обов’язкового продажу експортерами надходжень в іноземній валюті на три місяці, збільшивши обсяг її продажу до 100%. Це цілком логічний та очікуваний крок, враховуючи вкрай складну суспільно-політичну ситуацію в країні», — відзначила Валерія Гонтарева.

Окрім цього, Постанова № 515 містить норму, згідно з якою  Нацбанк здійснюватиме постійний щоденний моніторинг роботи уповноваженого банку з метою перевірки добросовісного характеру платежів за операціями клієнтів. Нацбанк має право вимагати від банків призупинення проведення операцій, що мають підвищений ризик їх використання з протиправною метою, та отримувати документи, що підтверджують добросовісний характер здійснення таких операцій.

Коментуючи таке рішення, Голова Національного банку України зазначила: «Звертаю увагу всіх керівників банків на те, що купівля валюти під фіктивні експортно-імпортні контракти, «сміттєві» ЦП, а також удавані угоди, сенсом яких є спотворення реального змісту трансакцій, приховування 100% продажу валютної виручки та інші операції, які вигадуються в обхід уведених регулятором адміністративних обмежень, — це порушення валютного законодавства, що матиме наслідком штраф в розмірі угоди».

Згідно з Постановою № 515, відтепер діє вимога щодо обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України надходжень в іноземній валюті з-за кордону на користь юридичних осіб, які не є уповноваженими банками, фізичних осіб — підприємців, іноземних представництв (крім офіційних представництв), на рахунки, відкриті в уповноважених банках для ведення спільної діяльності без створення юридичної особи, а також надходжень в іноземній валюті на рахунки резидентів, відкриті за межами України на підставі індивідуальних ліцензій Національного банку України.

Зазначені надходження в іноземній валюті підлягають обов’язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України, у тому числі безпосередньо Нацбанку, у розмірі 100%.

Вимога щодо обов’язкового продажу поширюється на надходження в іноземній валюті І групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів і в російських рублях.

Разом з тим нормативно-правовий акт також містить перелік випадків, коли обов’язковий продаж на міжбанківському валютному ринку України надходжень із-за кордону в іноземній валюті не діє. Серед них, зокрема:

  • надходження на користь держави або під державні гарантії;
  • за кредитами, позиками, що залучаються відповідно до міжнародних договорів України;
  • на кореспондентські рахунки банків-нерезидентів в іноземній валюті, відкриті в уповноважених банках, тощо.

Визначені Постановою № 515 норми діятимуть із 21 серпня 2014 року до 21 листопада 2014 року.

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини