Особливості обчислення та сплати податку на прибуток підприємств — на гарячій лінії

2 вересня 2014 21
Під час проведення телефонної лінії в ДФС України розглянули питання обчислення та сплати податку на прибуток підприємств

Нещодавно Державною фіскальною службою України було проведено «гарячу» телефонну лінію на тему «Особливості обчислення та сплати податку на прибуток підприємств» за участю Світлани Тимощук, начальника відділу розгляду звернень Управління методології податку на прибуток підприємств Департаменту методологічної роботи з питань оподаткування Державної фіскальної служби України. Пропонуємо вашій увазі відповіді на запитання, поставлені під час проведення телефонної лінії.

Авансові внески для новоствореного підприємства

Підприємство зареєстровано у квітні 2013 року. За результатами роботи за 2013 рік, обсяг доходу перевищив 10 млн. грн. Чи повинно було новостворене підприємство заповнювати у Податковій декларації з податку на прибуток за 2013 рік таблицю щодо нараховування авансових внесків на наступний 2014 рік?

Відповідно до положень пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України (далі — Податковий кодекс), платники податку, які зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), сплачують податок на прибуток на підставі річної податкової декларації за період діяльності у звітному (податковому) році без подання податкової декларації за звітні (податкові) періоди (календарний квартал, півріччя та дев’ять місяців) і не сплачують авансових внесків.

Для цілей податкового обліку новоствореними вважаються ті платники, які пройшли державну реєстрацію та взяті на облік як платники податку на прибуток у контролюючих органах у звітному (податковому) році. Тобто якщо підприємство пройшло державну реєстрацію та взяте на облік як платник податку на прибуток у контролюючому органі за місцем реєстрації у 2013 році, то таке підприємство вважається новоствореним і звільняється від сплати авансових внесків лише у 2013 році.

Отже, якщо оподатковуваний дохід підприємства, зареєстрованого протягом 2013 року, досяг 10 млн. грн., а також у разі наявності у такого підприємства податкового зобов’язання за цей період таке підприємство стає платником щомісячних авансових внесків.

У складі річної Податкової декларації з податку на прибуток за 2013 рік такий платник повинен був заповнити розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватись у наступні 12 місяців 2014 року.

Емісійний дохід

Суб’єкт господарювання — емітент інвестиційного сертифіката здійснив його зворотний викуп за ціною, нижчою за номінальну вартість. Як така операція оподатковується податком на прибуток?

Відповідно до підпункту 14.1.58 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу, сума перевищення надходжень, отриманих емітентом від емісії (випуску) власних акцій (інших корпоративних прав) та інвестиційних сертифікатів, над номінальною вартістю таких акцій (інших корпоративних прав) та інвестиційних сертифікатів (під час їх первинного розміщення) або над ціною зворотного викупу під час наступних розміщень інвестиційних сертифікатів та акцій інвестиційних фондів є емісійним доходом.
Згідно з підпунктом 136.1.10 пункту 136.1 статті 136 цього Кодексу, доходи, отримані платниками податку у вигляді емісійного доходу, не враховуються для визначення об’єкта оподаткування.
Таким чином, дохід, отриманий платником податку при зворотному викупі інвестиційного сертифіката за ціною, нижчою за його номінальну вартість, при визначенні податкового зобов’язання не враховується.

Внесення змін до Звіту про контрольовані операції

Звіт про контрольовані операції за 2013 рік подано підприємством до контролюючого органу до 01.05.2014. До загальної суми здійснених контрольованих операцій включено суми кредитів і позик. Яким чином підприємство може виправити показники поданого звіту?

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу щодо вдосконалення трансфертного ціноутворення» від 13.05.2014 № 1260-VII  внесено низку суттєвих змін щодо трансфертного ціноутворення та уточнено визначення вартісного критерію контрольованих операцій, у тому числі подовжено термін для подання Звіту про контрольовані операції, форму якого затверджено наказом Міндоходів України від 11.11.2013 № 669 (далі — Звіт), за 2013 рік до 01.10.2014.

Якщо платник податку у Звіті, поданому до 01.05.2014, виявив помилки, то враховуючи те, що термін подання цього Звіту подовжено, здійснити виправлення можна шляхом подання нового Звіту з позначкою «звітний новий».

Таким чином, оскільки термін подання Звіту подовжено до 01.10.2014, уточнення показників можна провести шляхом подання до цієї дати Звіту з позначкою «звітний новий» із виправленими показниками.

Зменшення податкових зобов’язань

За підсумками I кварталу звітного 2014 року платник щомісячних авансових внесків отримав збитки та скористався правом на подання декларації з податку на прибуток за цей період. За січень та лютий авансові внески сплачено у повному обсязі, а за березень через відсутність обігових коштів авансовий внесок не сплачено, в результаті чого виник податковий борг. Чи мало підприємство право включити у зменшення податкових зобов’язань авансові внески, нараховані за березень 2014 року, у декларації за I квартал поточного року?

Платник податку, який скористався правом на подання декларації за підсумками I кварталу у зв’язку з отриманням збитків, право на припинення сплати авансових внесків отримує у ІІ — ІV кварталах звітного (податкового) року. Тобто сплату щомісячних авансових внесків такий платник припиняє починаючи з квітня.

Податкові зобов’язання він визначає на підставі податкової декларації за підсумками першого півріччя, трьох кварталів та за рік, яка подається до контролюючого органу в порядку, передбаченому Податковим кодексом.

При цьому платник податку має право на зменшення нарахованої суми податку у деклараціях з податку на прибуток за квартал, перше півріччя, три квартали та рік на суму нарахованих авансових внесків за січень — березень 2013 року незалежно від того, сплачені вони чи ні.

Водночас оскільки щомісячні авансові внески з податку на прибуток вважаються узгодженими грошовими зобов’язаннями, то за їх несплату або несвоєчасну сплату платники несуть відповідальність, передбачену статтею 126 Податкового кодексу. Отже, платник податку має право на зменшення нарахованої суми авансових внесків за січень — березень 2013 року в деклараціях за квартал, перше півріччя, три квартали та рік незалежно від того, сплачені вони чи ні.



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль