Головбух

Про податкове законодавство — на «гарячій лінії»

  • 3 вересня 2014
  • 30

Відповіді на актуальні питання податкового законодавства були надані під час «гарячої лінії» у ДПІ в Оболонському районі ГУ Міндоходів у м. Києві

В ДПІ в Оболонському районі ГУ Міндоходів у м. Києві відбувся черговий сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з начальником управління оподаткування та контролю окремих об’єктів і операцій Русланом Зелінським на тему «Актуальні питання в оподаткуванні».

Пропонуємо відповіді на найбільш актуальні питання податкового законодавства.

Скачати Посадову інструкцію головного бухгалтера

Чи можливо добровільно відмовитись від сплати авансових внесків по податку на прибуток та подавати щоквартальну звітність?

Ні. Лише у випадку, коли платник податку сплачує авансовий внесок і за підсумками I кварталу звітного (податкового) року не отримав прибутку або отримав збиток та подав податкову декларацію за I квартал до закінчення граничного терміну подання декларації за цей звітний період.

Такий платник сплату авансових внесків у II–IV кварталах звітного (податкового) року не здійснює, а податкові зобов'язання визначає на підставі податкових декларацій за підсумками першого півріччя, трьох кварталів та за рік, які подаються у терміни, передбачені для квартальної податкової звітності.

Як сплачувати авансові внески з податку на прибуток, якщо наше підприємство здійснює діяльність, що підлягає патентуванню?

Враховуючи те, що при розрахунку розміру авансових внесків податку на прибуток береться до уваги сума податку, зменшена на вартість торгових патентів, то відповідно вартість торгових патентів не зменшує авансові внески протягом року, а враховується у зменшення податкових зобов’язань з податку на прибуток у декларації за рік.

Де можна отримати інформацію про платників податку на додану вартість?

Відповідно до норм Податкового кодексу України з метою постійного забезпечення органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб інформацією Державна фіскальна служба України щоденно оприлюднює на єдиному державному реєстраційному веб-порталі юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців та власному офіційному веб-сайті:

  • дані з реєстру платників податку із зазначенням найменування або прізвища, імені та по-батькові платника податку, дати податкової реєстрації, індивідуального податкового номера та терміну дії реєстрації платника податку;
  • інформацію про осіб, реєстрацію яких як платників податку анульовано, із зазначенням індивідуальних податкових номерів, дати анулювання, причин та підстав для анулювання реєстрації.

За запитом у електронній формі платників податку, які подають податкові декларації засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством, контролюючі органи надають безоплатно протягом 5 робочих днів від дати надходження такого запиту інформацію, що оприлюднюється.

Чи складається розрахунок коригування до податкової накладної у разі повернення покупцем-неплатником ПДВ неоплаченого товару, якщо на дату виписки податкової накладної такий покупець був платником ПДВ?

Якщо продавцем — платником податку на додану вартість на дату відвантаження товару були визначені податкові зобов’язання з ПДВ та надалі сталися обставини, внаслідок яких неможливо виконати умови договору, в результаті якої товар повернуто, то продавець — платник ПДВ має право виписати розрахунок коригування до податкової накладної та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ, незалежно від того, що на дату відвантаження товару покупець був платником ПДВ, а на дату повернення даного товару — вже не є зареєстрованим платником ПДВ. Обидва примірники розрахунку коригування залишаються у продавця без підпису покупця — неплатника ПДВ.

Чи може платник податку на додану вартість зменшити суму податкових зобов’язань у разі повернення попередньої оплати неплатнику ПДВ у зв’язку з розірванням угоди щодо постачання товару?

Відповідно до пункту 192.2 статті 192  Податкового кодексу України зменшення суми податкових зобов’язань платника податку — постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов’язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору.

Якщо продавцем — платником ПДВ на дату отримання авансової оплати від неплатника ПДВ були визначені податкові зобов’язання з ПДВ та надалі сталися обставини, внаслідок яких неможливо виконати умови договору постачання товарів/послуг чи відбулася зміна умов договору, в результаті якої постачання товарів/послуг скасовано, а аванс повернуто, то продавець — платник ПДВ має право виписати розрахунок коригування до податкової накладної та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ. При цьому обидва примірники розрахунку коригування залишаються в продавця без підпису покупця — неплатника ПДВ.

Чи може юридична особа перейти на спрощену систему оподаткування протягом звітного року? 

Статтею 298 Податкового кодексу  України передбачено, що суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм Податкового кодексу  України, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.

Перехід на спрощену систему оподаткування суб’єкта господарювання, зазначеного в абзаці першому підпункту 298.1.4 статті 298 Податкового кодексу України, може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб’єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені в пункті 291.4 статті 291 Податкового кодексу України.

До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік.

Що є підставою для нарахування плати за землю (земельного податку та орендної плати)?

Статтею 286 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України).

Які нововведення у сплаті  акцизного податку очікують платників цього податку?

Із 1 вересня поточного року підвищились ставки акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну і мінімальне акцизне податкове зобов’язання зі сплати цього податку.

Зокрема, на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну підвищено специфічну ставку акцизного податку (на 5%), при цьому адвалерна ставка податку залишилася незмінною (12%) (пп. 215.3.2 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України).

Мінімальне акцизне податкове зобов’язання зі сплати акцизного податку на сигарети без фільтру та сигарети з фільтром також підвищено на 5% (пп. 215.3.3 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України).

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини